Umelé jazierka v okrasných záhradách

Redakcia - 6. apríla 2019 - 11212. zobrazení

Umelé jazierka sú moderným a estetickým prvkom, ktorý by nemal chýbať v žiadnej okrasnej záhrade. Umelo vytvorené jazierka sa budujú nielen v okrasných záhradách, ale tiež na verejných priestranstvách či pri firemných sídlach. My vám dnes v článku predstavíme niekoľko užitočných rád, na ktoré by ste mali myslieť pri budovaní vašeho umelého jazierka.

Kam by ste mali umiestniť umelé jazierka?

Ešte pred začiatkom budovania umelého jazierka by ste si mali dobre premyslieť, kam sa rozhodnete umelé jazierko umiestniť. Keďže umelé jazierka nie sú dočasnými a ľahko „preložiteľnými“ vodnými prvkami ich vhodné umiestnenie je preto nesmierne dôležité. Ak sa chcete o umiestnení vašeho umelého jazierka rozhodnúť sami, majte na pamäti, že umelé jazierka slúžia predovšetkým ako oddychové zóny, preto je vhodné, ak sa ich rozhodnete umiestniť niekde v blízkosti altánku, prípadne terasy. Najlepším riešením však je, ak oslovíte overenú záhradnícku firmu, ktorá vám navrhne umelé jazierko presne tam, kde to bude pre vás najvhodnejšie.

Umelé jazierko s vodopádom

Prírodné alebo prírodné kúpacie jazierko?

Nesporne dôležitým rozhodnutím, ktoré určuje ďalšie charakteristické črty vášho umelého jazierka je jeho charakter. Pri premýšľaní o charaktere umelého jazierka máte na výber z dvoch možností, buď si zvolíte prírodné kúpacie alebo prírodné jazierko. Prírodné kúpacie jazierko je náročnejšie na údržbu a k tomu, aby ste vodu v jazierku udržali pomerne čistú a neuchýlili ste sa k používaniu rôznych chemických prípravkov budete potrebovať väčšie množstvo vodných rastlín, ktoré budú slúžiť ako prírodná filtrácia.

Záhrady

Akú hĺbku by mali mať umelé jazierka?

Ďalším dôležitým rozhodnutím pri budovaní umelých jazierok je naplánovanie ich hĺbky. Rozhodujúcim faktorom, ktorý ovplyvňuje hĺbku umelého jazierka je jeho charakter. Ak sa teda rozhodnete, že vo svojom umelom jazierku plánujete chovať napr. koi kapre, hĺbka takéhoto prírodného jazierka by mala byť približne 140 – 200 cm. Ak však vaše umelé jazierko bude mať charakter kúpacieho jazierka jeho hĺbka by mala byť minimálne 300 cm.

Koi kapre v prírodnom jazierku

Vodopád slúži ako „prírodný okysličovač vody“

Vodopád, resp. prúd tečúcej vody môže byť nielen estetickým prvkom a doplnkom vášho umelého jazierka. V plytkých jazierkách sa môže voda prostredníctvom neustálej cirkulácie, dôsledok čerpadla, okysličovať, čím účinne predídete vzniku a tvorbe rias. Prostredníctvom vody padajúcej z vodopádu do jazierka, je do vody privádzaný vzduch, čo následne zvyšuje obsah kyslíka vo vode. Vysoká hladina kyslíka vo vode pomáha udržovať „zdravý“ ekosystém vo vašom umelom jazierku.

Upokojujúci účinok umelých jazierok

Umelé jazierka oživia každý a jeden pozemok, bez ohľadu na to, či sa jedná o okrasnú záhradu alebo pozemok pred sídlom firmy. Medzi pozitívne účinky umelých jazierok bezpochyby patria ich relaxačné, ale zároveň aj povzbudzujúce účinky na telo a myseľ človeka.

Vodopád vytvorený z prírodného kameňa slovenskou firmou Travertin - umelé jazierka

Odborne a kvalitne vybudované umelé jazierko vyzerá výnimočne všade, ale na vytvorenie naozaj dokonalého efektu je potrebný zvuk tečúcej vody. Nemusia to byť hneď Niagarské vodopády, v skutočnosti stačí menší objem padajúcej vody na to, aby sa z vášho umelého jazierka stala dokonalá oáza pokoja…

Text: Patrik Gregor

  • Kategórie

Podobné články