4 pekné ihličnany, ktoré zvýraznia váš živý plot

4 pekné ihličnany, ktoré zvýraznia váš živý plot

Redakcia - 30. septembra 2018 - 4592. zobrazení

Pri výsadbe živých plotov nám zvyknú chýbať nápady, kvôli čomu sa zameriavame na rovnaké druhy rastlín ako naše okolie. V prípade využitia ihličnanov sa tak skoro všade stretávame s tujami, čo však ani zďaleka nie sú jediné stromčeky vhodné  na takýto plot.    

Kto chce dopriať svojej záhrade jedinečnú tvár a v prípade živého plotu využiť ihličnany, ten sa nemusí spoliehať len na osvedčené druhy stromčekov. Možnosti, ako zaexperimentovať, sú otvorené aj v tejto oblasti, takže váš živý plot môže byť originálnejší a viac sa prispôsobovať vašej záhrade. Práve preto vám prinášame zoznam 4 najkrajších druhov využívaných na tento účel.

Pri výsadbe živých plotov

Šikovné cyprušteky – Polovysoké ihličnany s husto rastúcim kužeľovitým tvarom a mierne zahnutým vrcholkom, aj takto môžeme spoznať obľúbené cyprušteky. Kým ako samostatné stromčeky ich nájdeme v mnohých záhradách, ich potenciál pri výsadbe živých plotov je stále nevyužitý, čo je na škodu kvôli ich trvalo zelenému vzhľadu a dostupnej cene.

Vždy zelené smreky – Experiment so živým plotom zo smrekov vyžaduje viac odvahy. Tieto vždy zelené stromy totiž musia byť vysadené s dostatočným odstupom, aby dokázali vytvoriť súvislý plot bez toho, aby si zavadzali a rástli jeden cez druhý. Až potom môžu majiteľovi slúžiť pri vytváraní tieňa, skrášľovaní záhrady a pohlcovaniu hluku aj prachu.

Exotické kryptomérie – Kto zatúžil po troche exotiky zo vzdialeného východu, pre toho sú vhodné napríklad kryptomérie. Tie majú svoj pôvod v Japonsku, kde preferujú minimalizmus a s tým aj nižšie dreviny, akými kryptomérie dosahujúce výšku od 1 do 1,5 m určite sú. Za zmienku nestojí len jednoduchá starostlivosť, ale aj sfarbenie ihličia, ktoré počas zimy chytá jemný striebristý odtieň.

Vznešené cédre – Botanici tieto stromy označujú prívlastkom „vznešené“, ktorý si vyslúžili pre svoje nároky na pestovanie. Záhradkári totiž pri ich pestovaní musia byť doslova oddaní starostlivosti o nich, obzvlášť pri rozsiahlych živých plotoch. S cédrami to nie je ľahké najmä kvôli ich citlivosti na zimu a silnú poveternosť, no kto je ochotný obetovať niečo nad rámec, tomu sa odvďačia výnimočnou krásou.

živý plot

Ak hľadáte pre svoj živý plot niečo netradičné a ste otvorení využitiu ihličnanov, potom sa vám možno pozdáva niektorý z vyššie uvedených druhov. Každý z nich je možné pestovať aj ako solitéry, takže pokiaľ sa nechcete púšťať do zložitejších živých plotov, nechajte sa zlákať ich pôvabom aspoň pri pestovaní v podobe samostatných stromov.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články