Ako stavať zelené budovy v čo najvyššej kvalite? Čo zohľadniť pri návrhoch projektov? Čím sa riadiť pri realizácii stavebných postupov? Aj na tieto otázky dokáže zodpovedať súhrn 6 hlavných zásad, ktoré by mali byť v snahe rozvíjať trvalo udržateľnú výstavbu uplatňované.
Architektúra je svojským druhom umeleckého vyjadrenia, takže architekti by mali mať pri návrhoch stavieb voľnú ruku. Platí to aj pri zelených budovách, ktoré vyžadujú ešte väčší dôraz na kreativitu. Uplatnenie 6 zásad vedúcich k vyššej energetickej efektivite a zdravšiemu vnútornému prostrediu by však malo byť súčasťou každého ekologického projektu.
1.Koexistencia stavby s prostredím – Základnou podmienkou trvalo udržateľnej výstavby je súžitie stavby s okolitým prostredím. Skôr než začneme stavať, mali by sme zvážiť, či sa daná budova dokáže vžiť do lokality a podporovať miestnu synenergiu medzi prírodou a človekom.
2.Podpora zeleného urbanizmu – Pri zohľadňovaní koexistencie stavby s prostredím by sme si mali klásť otázky, aký prínos má objekt pre urbanistický rozvoj. Či sa postará o modernejší obraz lokality, či jej vdýchne nový rozmer a či ju podporí pri budovaní úspornejšieho miesta pre život.
3.Výstavba bez produkcie odpadu – Klasické betónové stavby produkujú príliš veľa odpadu a to sa pri zelených budovách snažíme eliminovať. Príroda potom nedostáva tak zabrať, takže nám našu snahu môže vracať zdravším a harmonickejším prostredím.
4.Výber ekologických materiálov – Pokiaľ nechceme produkovať odpad a zároveň túžime žiť v zdravej domácnosti, musíme si starostlivo vyberať materiály. Tých je v ponuke dosť od dreva až po kombináciu alternatívnych prvkov ako slama, hlina, konope či morské riasy.
5.Snaha o energetickú nezávislosť – Súčasťou zelenej architektúry je znižovanie závislosti na tradičných zdrojoch energie. Budovy využívajú rôzne solárne technológie, tepelné čerpadlá a rekuperáciu, čím šetria peňaženku majiteľov, ich zdravie a zároveň životné prostredie.
6.Prítomnosť zelene v projekte – Posledná zo 6 zásad je skôr odporúčaním ako pravidlom. Ide o zakomponovanie živej vegetácie na strechu alebo priamo na fasádu, čím sa podporuje ekologický prístup k výstavbe. Navyše to pôsobí esteticky a vytvára pôdu pre krajší dizajn.