Ako na vidieku

Ako na vidieku

Redakcia - 12. mája 2014 - 6434. zobrazení

Bývať ako na vidieku môžete pokojne aj uprostred veľkomesta. Stačí, ak svojmu interiéru vdýchnete čaro pomocou niektorého zo štýlov inšpirujúcich sa vidiekom rôznych kútov Európy.

Pokiaľ sú vám blízke jemné tóny a pokojné melódie, ak uprednostňujete pastelové farby a voľný čas si neviete predstaviť bez dobrej knihy, prechádzok v prírode alebo ručných prác, toto by mohlo byť niečo pre vás.

stary-tram
Zdroj foto: (link)

Vidiecky štýl má mnoho podôb. Základom sú však prírodné materiály, zemité alebo svetlé, pastelové farby a, samozrejme, krása detailu. Veľkou výhodou je, že vidiecky štýl uvíta každú maličkosť, ktorú si sami vyrobíte, podedíte, dostanete ako darček, alebo dokonca nájdete na potulkách prírodou. Vyznávači tohto štýlu sú totiž známi svojim citom pre detail a preto vedia dômyselne a vkusne zakomponovať do interiéru takmer čokoľvek.

vidiecky-styl
Zdroj foto: (link)

Odpoveď na otázku „Kde by ste sa chceli narodiť, keby ste o tom mohli rozhodnúť vy sami?“ vás určite navedie k tomu, či by ste sa chceli radšej obklopovať melancholickým anglickým vidiekom pri šálke chutného čaju, romantickým vidiekom z francúzskej oblasti Provence s vôňou levandule, alebo je vám najbližší náš, slovenský folklór plný pestrofarebnej výšivky a zväzkov poľných kvetín.

masivny-stol
Zdroj foto: (link)

Nábytok vo vidieckom interiéri by mal byť vyrobený z masívneho dreva, poprípade s povrchovou úpravou, ktorá drevo verne imituje – drobné chybičky krásy a patina sú v tomto smere žiaduce. Pohodlné kusy sedacieho nábytku v tlmených odtieňoch môžu byť doplnené o vankúše a prikrývky rôznych vzorov a farieb, samozrejme, korešpondujúcich s celkovým ladením interiéru. Výborným spoločníkom sa vám nepochybne stane aj kozub, ktorým môžete pokojne nahradiť televízor.

kompas-retro

Mimochodom, milovníci elektroniky si v takomto interiéri zrejme neprídu na svoje. Všetky spotrebiče majte radšej vstavané, poprípade dôvtipne zakomponované v interiéri tak, aby nenarúšali celkový dojem. Na trhu tiež nájdete aj spotrebiče s rustikálnym dizajnom, vyrobené práve pre takýto štýl interiérov. Nebojte sa ani bytového textilu. Vidiecky štýl dáva priestor záclonám, závesom, behúňom či predložkám, obrusom a obrúskom, skrátka, všetkému, čo vás v tomto smere napadne.

vintage-komoda
Zdroj foto: (link)

Sami sa rozhodnite, či uprednostníte skromnejšie zariadenie a docielite tak vzdušný a harmonický priestor, alebo si radi interiér zútulníte množstvom drobných doplnkov, evokujúcich príjemné spomienky. Vidiecky štýl naozaj nie je pre každého. Len málo mužov si k nemu nájde cestu a dokáže s ním súžiť dennodenne. Ale všetkých môžeme ubezpečiť, že ak nie bytu, tak na zariadenie každej chalupy je presne toto to pravé!

Text: Nina Kvasňovská     Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články