Ako premeniť svoj interiér na domov

Ako premeniť svoj interiér na domov

Reklamný článok - 22. mája 2015 - 3772. zobrazení

Chystáte sa vo svojom bývaní urobiť zmenu? Pripravujete sa na rekonštrukciu alebo sa sťahujete do nového bytu či domu? Rozmýšľate nad správnym rozmiestnením nábytku, tak aby všetko bolo praktické a cítili ste sa príjemne? Vitajte v koži interiérového návrhára. Poďme sa teda pozrieť, ako by ste mohli vaše bývanie premeniť na miesto, v ktorom sa vždy budete cítiť ako doma.

Všetci dobre vieme, že každý z nás preferuje rôzny štýl nábytku a vybavenia svojho bytu či domu. To čo vo výsledku však najviac ovplyvňuje našu náladu sú predovšetkým farby okolo nás.

Vyberajte farbu podľa priestoru

Farebná úprava interiérov ovplyvňuje rozptýlenie svetla v miestnosti ale aj optickú veľkosť priestoru. Preto je dôležité, aby sme pri výbere odtieňa a intenzity farby prihliadali hlavne k tvaru, veľkosti miestnosti a predovšetkým k jej funkcii. Napr. do miestností, kde je potreba vyvíjať nejakú činnosť a aktivitu s ostatnými, by sme nemali voliť príliš studené farby a naopak do izieb určených na odpočinok a relaxáciu sa nehodia príliš sýte teplé odtiene. Vždy je potreba dôkladne premyslieť ako sa v danej miestnosti chcete cítiť a načo má slúžiť.

Psychológia farieb v miestnosti

 spektrum-farieb

V interiéri sa nemusíte vždy obmedzovať len na farebnosť stien, ale farebného pôsobenia môžete docieliť tiež vhodne zvolenými farebnými doplnkami či nábytkom. Napríklad spálňu jednoducho vyladíte správne vybranou posteľnou bielizňou, kúpeľňu zasa vhodnými kúpeľňovými doplnkami. Najosvedčenejším trendom sa v poslednej dobe stalo kombinovanie 2 – 3 farieb, kde jedna prevažuje a je dominantná a zvyšné farby ju len doplňujú.

Chcete si vyskúšať aká kombinácia farieb je vhodná práve pre vás? Klikni sem: http://www.colordesigner.sk/

Poradíme aké farby sa hodia do jednotlivých miestností

Obývacia izba

Obývacia miestnosť je najspoločenskejšie miesto domácnosti. Schádza sa tu celá rodina po ťažkom dni v škole alebo práci, pozývajú sa sem návštevy a konajú oslavy. Väčšinou býva stredom celého bytu a preto je potrebné, aby jej interiér pôsobil povzbudzujúcou, veselou atmosférou a celý priestor opticky zväčšil a rozsvietil. To môžeme docieliť použitím najmä svetlých teplejších odtieňov ako je jemná oranžová, hnedá alebo žltozelená. Ideálne je namaľovať jednu stenu nabielo alebo použiť vzorované tapety.

Detská izba

Detské izby sú asi najkomplikovanejšími miestnosťami, pretože musia splniť hneď niekoľko požiadaviek naraz. Farby by mali deti stimulovať k učeniu a podporovať kreativitu, ale zároveň tlmiť, aby sa im dobre odpočívalo. Farby teda vyberáme nielen podľa jej veľkosti, ale aj podľa veku dieťaťa. Preto všeobecne nevolíme agresívne sýte farby ako červená či tmavooranžová, vhodné sú však kombinácie 2 farieb – biela, žltá, svetlozelená alebo pre dievčatá svetloružová.

Kuchyňa a jedáleň

Tu sa naopak nemusíme vyhýbať sýtejším odtieňom. Môžeme použiť výraznejšie farby ako červená či tmavooranžová. Naopak by sme nemali použiť chladné farby ako modrá či ružová. Opäť je dôležitá kombinácia s neutrálnymi farbami či už stien, alebo vybavenia kuchyne.

Spálňa

Miesto určené pre odpočinok a relax, preto by tu nemali dominovať výrazné a krikľavé farby. Najlepšou voľbou je farba modrá. Psychológia vraví, že upokojuje celý organizmus, spôsobuje pokles tlaku a pomáha pri odpočinku. Je však potreba vykompenzovať jej chladnosť, najmä tlmenejšími odtieňmi červenej či fialovej, ktorá miestnosť prehreje a pôsobí ľahko povzbudzujúco.

domfarieb01

Pri výbere farby majte vždy na pamäti, aké je zariadenie izby, veľkosť a účel, nech všetko spolu ladí a vytvára jeden celok. Ak si však ani vaše estetické ja nevie rady, stále sa môžete obrátiť na odborníkov, ktorý vám nielenže poradia, ale aj namiešajú správny odtieň práve pre vás. http://www.domyfarieb.sk/

Zdroj foto: domyfarieb.sk

  • Kategórie

Podobné články