Ako sa správne starať o orchideu

Ako sa správne starať o orchideu

Redakcia - 11. decembra 2017 - 8922. zobrazení

Kráľovská krása, jedinečný vzhľad, dlhá trvácnosť. To sú len niektoré z najčastejších prívlastkov, ktorými označujeme majestátne orchidey. Tie patria medzi najobľúbenejšie izbové kvety a ak sa o nich správne postaráme, vrátia nám to neoceniteľným pôvabom.

Príbeh orchideí sa píše už niekoľko storočí. Najprv sa zbierali pre údajné liečivé účinky, no ich krása z nich spravila skôr okrasné rastliny. Do Európy sa dostali z Ázie a v súčasnosti sa pestujú v desiatkach rôznych variantoch aj u nás. Dnes už nestoja také nekresťanské peniaze, no ak chceme, aby žiarili na celý interiér, musíme zaplatiť láskyplnou starostlivosťou.

Príbeh orchideí

Umiestnenie – na denné svetlo s optimálnou vlhkosťou

Šancu na úspešné pestovanie zdravej orchidei zvýšite tým, že ju umiestnite na svetlé miesto s optimálnou vlhkosťou vzduchu. Avšak pozor na priamy slnečný svit, ten by kvet poškodil, čo platí aj o prehnanej vlhkosti.

Polievanie – podľa aktuálnej kondície rastlinky

Niekto odporúča polievať po desiatich dňoch, iní hovoria o týždňových intervaloch. Ideálne je sledovať stav rastlinky a podľa toho prilievať vodu v minimálnych dávkach, aby ste nezmočili korienky.

Presádzanie – kedykoľvek okrem času kvitnutia

Presádzať orchideu môžete kedykoľvek okrem obdobia, kedy začína kvitnúť. Vtedy sa tento krok neodporúča, aby nedošlo k poškodeniu listov alebo korienkov, čo by mohlo znamenať aj odumretie celej rastlinky.

Prezimovanie – základom je teplo a denné svetlo

Ak má orchidea teplo od 18 do 24 stupňov, vydrží po celú zimu aj za oknom. Stačí dodržiavať rytmus polievania a občas ju pohnojiť prípravkom na kvitnúce rastliny. Denného svetla je síce v zime menej, no v žiadnom prípade ho nenahrádzajte umelým osvetlením.

Pri pestovaní orchideí

Pri pestovaní orchideí majte na pamäti, že každý druh je jedinečný, takže aj starostlivosť musí byť individuálna. Ak ale nájdete správny spôsob, ktorý bude vašej rastline vyhovovať, potom sa vám orchidea odmení vitalitou, životaschopnosťou a krásou žiariacou na celú domácnosť.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články