Ako vybrať kvalitné dvere?

Ako vybrať kvalitné dvere?

Redakcia - 1. decembra 2015 - 4314. zobrazení

Aj keď v dnešnej dobe prežívame skôr „boom“ otvorených miestností, dvere predsa majú svoje miesto v domácnosti, či už ako vchodové alebo interiérové. V dnešnej dobe je obrovské množstvo druhov a výrobcov, z ktorých môžeme vyberať.

Vyznať sa, ale v širokom sortimente nie je vôbec ľahké. Je dôležité vybrať si kvalitné dvere, nakoľko ich kúpa je na niekoľko pár až desiatok rokov. Viete načo dbať pri výbere dverí?

  • Materiál a farba dverí

Materiál je hádam prvý znak kvality dverí. V zásade sa krídla dverí vyrábajú z dreva, plastu, kovu či zo skla. V ponuke sú tiež výrobky s lakovou alebo laminátovou úpravou v širokej palete farieb, so syntetickým alebo prírodným povrchom a tiež krídla s rámovou konštrukciou s prírodným povrchom. Samozrejme kvalita dverí závisí aj od spôsobu povrchovej úpravy (fólia, laminát, dýha, drevo). Treba rátať s tým, že drevo je najdrahší variant a najlacnejšia je fólia a laminát. Farbu volíme takú, aby nám ladila s celkovým dizajnom miestnosti. Mala by ladiť s podlahou.

  • Typ dverí

Vyberáme podľa toho, na aký účel majú slúžiť. Na výber máme jednokrídlové, dvojkrídlové, vchodové, interiérové, sklenené, protipožiarne, či bezpečnostné.

wood-door-187964_960_720

  • Veľkosť

Tu treba rátať s tým, aký veľký otvor v stene je nutné vytvoriť pre správne osadenie zárubne. Je nutné rátať s rezervou cca 3 centimetre. Väčšinou je si treba dať poradiť od odborníka, aby sme niečo nezanedbali.

  • Smer otvárania

Zohľadňujeme dispozičné riešenie bytu či domu tak, aby bolo otváranie dverí praktické – doľava alebo doprava. Ak máme pánty po pravej ruke, sú dvere pravé. Ak máme pánty po ľavej ruke, sú ľavé. Veľmi obľúbené sú v súčasnosti posuvné dvere, pri ktorých krídla týchto dverí sa pohybujú v koľajniciach, alebo zasúvacie dvere, ktorých krídla sa ukryjú v stene alebo priečke.

  • Pánty

Dvere môžeme zvoliť tzv. falcové alebo bezfalcové. Falcové majú polodrážku, ktorá zabezpečí drobné zmeny v nastaveniach tak, aby aj po určitom čase a pri nepredvídateľných podmienkach nezadierali do zárubne. Bezfalcové nemajú polodrážku a presne zapadajú do zárubne.

  • Výber kľučky

Mala by dobre padnúť do ruky, byť z pevného materiálu a mala by sa nám dizajnovo páčiť. Vyberáme medzi štítovým (spolu kľučka aj zámok) a rozetovým kovaním (kľučka a zámok zvlášť).

input-22317_960_720

  • Ďalšie kritériá

Netreba zabúdať ani na ostatné faktory ako je výplň dverí, pri bezpečnostných dverách (teda vchodových) spôsob zabezpečenia, cena, nepriezvučnosť, či samotný výrobca (Čína, Poľsko, Česká Republika, Slovensko). Hádam ani netreba zdôrazňovať, že nie je vhodné vyberať tie najlacnejšie, nakoľko ich životnosť nemusí byť dlhá. Dvere z Číny a Ukrajiny patria k tým najlacnejším.

Veríme, že naše rady Vám pomôžu vybrať si kvalitné dvere, ktoré Vám budú slúžiť čo možno najlepšie.

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články