Ako znížiť náklady na vykurovanie

Ako znížiť náklady na vykurovanie

Reklamný článok - 3. februára 2017 - 4698. zobrazení

Zimné obdobie prináša zvýšené nároky na vykurovanie. Na jednej strane nám prináša tepelný komfort, ale na druhej strane sa podieľa výraznou mierou na cene za bývanie. Viete, ako sa vykurovaniu dá pomôcť, aby bolo efektívnejšie, a zároveň šetrilo náklady?

Teplo pre ulicu?

Možno si ani mnohí neuvedomujú, koľko tepla sa stráca za radiátormi. Keďže radiátor sála teplo do miestnosti, nezamýšľame sa nad tým, že rovnako je teplo vyžarované aj za radiátorom. Tu však vzniká veľký únik. Teplo, ktoré by sa malo dostať do miestnosti, vykuruje stenu, kde veľká časť aj končí. V horšom prípade teplo prechádza stenou až na ulicu. To znamená, že vykurujeme ulicu. Nie je to zbytočné plytvanie teplom a energiou, ktoré platíme?

plytvanie teplom a energiou

Jednoduchý a účinný pomocník

Existuje veľmi jednoduché, a pritom vysoko účinné riešenie, ako zabrániť teplu, aby neunikalo cez stenu, ale ako ho využiť na vykurovanie miestnosti. Je to reflexná fólia za radiátor. Jej inštalácia je veľmi jednoduchá, nie je potrebné demontovať radiátor, stačí ju zavesiť za radiátor. Nejedná sa však o bežnú fóliu, používanú v potravinárstve, ktorá rýchle stráca svoje vlastnosti.

Reflexná fólia za radiátor je vyrobená zo špeciálneho materiálu, ktorý má životnosť desiatky rokov bez zmeny svojich vlastností. Vyrába sa v rôznych prevedeniach, ktoré umožňujú využitie pre každý typ radiátoru, a pomáhajú nielen odrážať teplo, ale aj regulovať jeho smer.

 reflexná fólia za radiátor

Použitím takejto fólie dokážeme využiť až 95 percent tepla zo zadnej strany radiátoru, čo znamená zvýšenie teploty v miestnosti pri rovnakom nastavení kúrenia o 1-3 stupne. Ak máte doma radiátory, ešte stále chcete vykurovať ulicu?

Jednoduché zvýšenie výkonu

Radiátor je naozaj spoľahlivý zdroj tepla. Je však možné zvýšiť ešte jeho účinnosť? V domácich vykurovacích systémoch to môžeme urobiť prísadou do vykurovania. Rovnako, ako sa pridávajú prísady do benzínu pre autá na zvýšenie výkonu, aj vykurovací systém môže byť výkonnejší. Vo vykurovacom systéme sa na prenos tepla využíva čistá voda. Je ľahko dostupná a lacná.

V dôsledku fyzikálnych vlastností však nemá najefektívnejšie vlastnosti pre prenos tepla. Má vysoké povrchové napätie a obsahuje množstvo miniatúrnych vzduchových bubliniek. Vykurovací systém, ktorý sa skladá z radiátorov, trubiek, expanzných nádob, nie je z vnútornej strany dokonale hladký, a rovnako obsahuje na povrchu vnútorných stien mnoho nedokonalostí, ako sú mikrotrhliny a mikropraskliny.

Jednoduché zvýšenie výkonu

Keďže voda má vysoké povrchové napätie, nedokáže preniknúť do týchto povrchových nedokonalostí. Pridaním prísady do vykurovania sa zmenia vlastnosti vody, voda dokáže preniknúť aj do všetkých nerovností povrchu vnútorných stien. Zvýši sa tepelný kontakt a prenos tepla, a zvýši sa tým účinnosť vykurovacieho systému.

Zrýchlime a zvýšime výhrevnosť celého systému, a radiátory zostávajú dlhšie teplé. Vykurovací systém s prísadou spotrebuje na udržanie požadovanej teploty až o 15 percent menej energie, ako bežný systém s čistou vodou. Táto úspora sa prejaví na účtoch za vykurovanie, a návratnosť investície je približne 4-6 mesiacov.

radiator, výhrevnosť celého systému

Pomôcť vykurovaniu zvýšiť jeho efektivitu a znížiť náklady na vykurovanie sa dá nielen fóliou za radiátor a prísadou do vykurovania, k dispozícii je ešte viac pomôcok, ktorými výrazne znížite účty za vykurovanie a energiu.

Zdroj/foto:   www.ecoprodukt.sk

  • Kategórie

Podobné články