Anglické záhrady

Redakcia - 25. augusta 2014 - 6001. zobrazení

Anglický záhradný štýl je pomerne dosť známy štýl. Vyvíjal sa počas storočí, menil sa jeho vzhľad, bol ovplyvňovaný mnohými odbormi – históriou, vedou aj filozofiou. Anglické záhrady čerpali inšpiráciu z obrazov krajiny. Pôvodne išlo o rozľahlé záhrady, ale v súčasnosti, keďže väčšina z nás nemá obrovskú záhradu, dá sa tento štýl aplikovať aj na menšom priestore.

Tak ako každý štýl, aj ten anglický má svoje typické prvky.

Jedným z nich sú umelé, ale prirodzene vyzerajúce jazerá alebo malé jazierka. Súčasťou bývali trávniky a háje, no v menšom priestore sa dajú zastúpiť menším zoskupením stromov a kríkov. Trávnaté plochy sú postavené proti nim.

anglicke-zahrady
Zdroj foto: (link)

V anglickom štýle je výrazné zameranie pre pravidelné geometrické tvary. Plochy pokryté trávnikom lemujú zoskupenia stromov, kríkov a kvetinových záhonov v nepravidelných tvaroch či ladných oblúkoch.

labyrint
Zdroj foto: (link)

Dôležitými dekoratívnymi doplnkami sú pavilóny, lavičky, gotické, grécke či rímske sochy, zrúcaniny a mosty. To poskytuje priestor pre umelecké kúsky. Zrúcaniny ako dekoratívny doplnok si ale môžeme vytvoriť aj sami pomocou kameňov, tehál a iných materiálov.

ruin
Zdroj foto: (link)

Terasy a miesta na posedenie bývajú zväčša tesne blízko domu. To poskytuje pôvabný výhľad na stromy v diaľke.

fontanka
Zdroj foto: (link)

Pre tieto záhrady sú vhodným doplnkom aj drevené ploty a vrátka.

plot
Zdroj foto: (link)

Anglické záhrady sú navrhnuté tak, aby vyzerali prirodzene a boli miestom pre relaxáciu a oddych. Predstavujú idealizovaný pohľad na prírodu. Poskytujú útulnú a romantickú atmosféru.

england
Zdroj foto: (link)
  • Kategórie

Podobné články