Aqua Tower – Chicago

Aqua Tower – Chicago

Redakcia - 27. marca 2014 - 7979. zobrazení

Aqua Tower tzv. „vodná veža“ nachádzajúca sa v Chicagu je jednou z najlepšie rozpoznateľných stavieb na svete. Nápad na vytvorenie tejto neobyčajnej veže pochádza z erodovaných skál, ktoré môžete nájsť v okolí Veľkých jazier. Projekt je dielom firmy Studio Gang Architects  na čele ktorej stojí riaditeľka a zakladateľka Jeanne Gang. Ide tak zároveň o najväčší projekt, ktorý bol zrealizovaný rukou ženy.

tower-building

Veža sa pýši 82-ma poschodiami a je určená na obytné alebo obchodné účely. Vlny, ktoré slúžia ako balkóny na každom poschodí, vytvárajú organický dojem a takmer až živú atmosféru. Súčasťou celej štruktúry je energetické, účinné osvetlenie a systémy pre zachytávanie dažďovej vody.

aqua-tower-building

Veža sa môže pochváliť aj najväčšou zelenou strechou v Chicagu, no neobišlo sa to bez problémov. Podľa slov zakladateľky to bolo obrovskou výzvou všetko zariadiť tak, aby to spoločne fungovalo.

aqua-tower-building-chicago-architecture

Keby ste hľadeli na túto stavbu z chodníka jej meniaca sa „kvapalná“ forma by vo vás vyvolala predstavu skalných útvarov, nachádzajúcich sa v okolí neďalekého jazera Michigan. Mrakodrapy boli vždy spoločnosťou vnímané ako výraz mužskej statočnosti a vždy sa viedli priateľské súťaže o tom, koho mrakodrap je vyšší. Elegantnosť a plynulosť tohto projektu vyplýva pravdepodobne predovšetkým z toho, že jeho dizajnérom bola žena.

chicago-architecture

Stavba je navyše omnoho bezpečnejšia aj pre okrídlených tvorov. Vtáky nemajú tendenciu vidieť číre sklo, preto častokrát ich lety skončia narazením do okna takejto výškovej budovy. Vďaka celkovému vlniacemu efektu je pre nich táto veža menším nebezpečenstvom.

aqua-tower-building-chicago

Foto: John Picken , Chicago Geek

  • Kategórie

Podobné články