ARRIA – kovová morská panna

ARRIA – kovová morská panna

Redakcia - 30. mája 2014 - 6342. zobrazení

Arria je úžasnou novou sochou, ktorá upúta na prvý pohľad, a jej tvorcom je Andy Scott. Táto kovová morská panna je situovaná v Škótsku, pri vchode do nového mesta Cumbernauld s výhľadom na diaľnicu A80. Je vysoká 10 metrov – výška dvoch londýnskych poschodových autobusov – a je až neuveriteľne krásna.

socha-arria
Zdroj foto: (link)

Umelcova inšpirácia prišla s myšlienkou použitia minulosti ako spôsobu hľadieť do budúcnosti a tak túto sochu využil ako akúsi vizuálnu metaforu. Predstavuje symbol svojich ašpirácií a potenciál pre renesanciu.

arria-fadilla
Zdroj foto: (link)

Meno „Arria Fadilla“ zdedila po matke cisára Antónina, ktorý nariadil stavbu múru. Toto pomenovanie sochy bolo vybrané na základe súťaže, ktorú vyhral so svojím návrhom Pete Reid. „Samozrejme vieme, že aria predstavuje aj opernú pieseň a v skutočnosti od toho ani nie je ďaleko. Kovová morská panna vyzerá akoby mala čochvíľa začať spievať.“

morska-panna
Zdroj foto: (link)

Arria nebola lacnou záležitosťou, stála viac ako štvrť milióna libier – súčasťou projektu Cumbernauld PositiveImage Project. Jej účelom však bolo prinášať potešenie a radosť mnohým ľuďom a miesta rada sa po jej dokončení zhodla, že výsledný efekt bude určite pozitívny.

socha-skotsko
Zdroj foto: (link)

V súčasnosti bolo do vnútra sochy umiestnené osvetlenie od spoločnosti Lightfolio. Ide o sadu cyklov s mnohými farbami, ktoré sa opakujú každých 48 minút. Svetlo, prenikajúce skrz jej kovovú konštrukciu, sa odráža na jej rôznych segmentoch, ktoré ladia s dennou a nočnou éterickosťou. Textúry dizajnu sú takto v noci zvýraznené spôsobom, ktorý sa nedá vykonať počas dňa.

arria8
Zdroj foto: (link)
  • Kategórie

Podobné články