Moderná architektúra nám v súčasnosti ponúka široké spektrum rôznych atypických rodinných domov. Viete si však predstaviť asymetrický dom, o ktorom by ste mohli povedať, že pri jeho navrhovaní bol uplatnený princíp, ktorý používal aj Leonardo da Vinci?

Da Vinciho princíp
Architektka Nicole Blair bola pri navrhovaní tejto nehnuteľnosti ovplyvnená jednou z najznámejších kresieb Leonarda da Vinciho – kresbou Vitruviánskeho muža. Rozsah pohybu rúk Vitruviánskeho muža je kruhový, pričom najširší je na úrovni ramien a najužší nad hlavou a pri nohách. Hlavným cieľom architektky bolo, aby každý človek, ktorý navštívi túto nehnuteľnosť mohol v jej hociktorej časti urobiť pohyb, aký robí Vitruviánsky muž na obrázku. Da Vinci bol totižto presvedčený o tom, že každé ľudské telo je dokonalé a symetrické.

Asymetrický dom, ktorý určite neprehliadne
Najväčšiu pozornosť však priťahuje zovňajšok domu, ktorého šikmé steny vytvárajú dojem akoby bol naklonený. Steny sú šikmými najmä preto, aby došlo k zväčšeniu vnútorného priestoru.

Úžitková plocha domu je 51 m2. Zastavaná plocha tejto nehnuteľnosti je ovplyvnená stavebným zákonom mesta Austin v Texase a nesmie presahovať 30m2. Aby došlo k zväčšeniu úžitkovej plochy domu bolo navrhnuté aj druhé poschodie.
Inými atypickými nehnuteľnosťami, ktoré sú v súčasnosti populárnymi sú tzv. hobitie domčeky.
Unikátny exteriér a unikátnejší interiér?
Ak ste si mysleli, že Vás tento asymetrický dom už ničím neprekvapí, mýlili ste sa. Atypickým nie je len exteriér, ale aj interiér.

Na prvom poschodí sa nachádza pomerne veľká kuchyňa s obývačkou.

Na druhom poschodí nájdete spálňu, pracovňu a kúpeľňu.

O jedinečnom vzhľade exteriéru a interiéru Vás už presviedčať nemusíme. Unikátnym je však v prípade tejto nehnuteľnosti aj drevený obklad, ktorý je z cédrového dreva, ktoré pochádza z okolitých lesov.


Atypickými na tejto nehnuteľnosti sú aj okná, ktoré sú umiestené nepravidelne a sú rôznych veľkostí a tvarov.

Zdroj/foto: Casey Dunn & Whit Preston