Avantgardné interiéry nie sú len pre umelcov

Avantgardné interiéry nie sú len pre umelcov

Redakcia - 3. apríla 2017 - 6295. zobrazení

Pojem avantgarda sa najčastejšie skloňuje v spojitosti s umením, no do kontaktu s ním prichádzame aj v interiérovom dizajne. Práve v tejto oblasti je vyhľadávaná pre svoje jedinečné kombinácie, ktoré dýchajú kreativitou a umeleckým cítením. Vzhľadom na to sa o nej hovorí ako o žánri pre umelcov, no tento názor je ďaleko od pravdy.

S avantgardou v interiéroch sa stretávame krátko po tom, čo tento mnohoraký umelecký štýl ovládol plátna a móla. Jej myšlienky zamerané na hľadanie nových spoločenských ideálov sa stali skvelou inšpiráciou aj pre bytových dizajnérov. Rozmanitosť, nádych futurizmu a odklon od tradícií tak ovládol mnohé domácnosti, pričom ich majiteľmi sa nestávajú iba umelci.

Avantgarda v domácnostiach miluje pokrok

Charakter avantgardných interiérov sa na rozdiel od iných štýlov neustále vyvíja a do našich príbytkov prináša nové inšpirácie. Dôvodom je základná podstata žánru, ktorá rada koketuje s pokrokom a futurizmom, na základe čoho musí obmieňať svoj repertoár. S plynúcim časom tak musíme rátať s neustálymi zmenami, takže čo bolo pre avantgardu typické pred 20 rokmi dnes nemusí platiť.

avantgarde interior design

Typické prvky avantgardných interiérov

Euforická atmosféra a sloboda – Ak sa v súvislosti s interiérmi spomenie sloboda, okrem pop artu či bohémskeho štýlu nás napadne práve avantgarda. Aj tá odmieta pravidlá a šablóny nadiktované priekopníkmi žánru. Okrem toho miluje euforickú atmosféru plnú pocitov a tie sa len ťažko môžu zviazať nejakou predurčenou schémou.

Odpor k aristokratickému štýlu – Pri tomto štýle zabudnite na drahé svietniky, starožitný nábytok, zdobené zrkadlá či kožušiny. Avantgarda a aristokracia sú ako oheň a voda, takže prvky zámockého či viktoriánskeho štýlu sú zo zásady tabu.

Pestrosť materiálov a nežný kontrast – Interiéry v tomto štýle sa spoznávajú ťažko, keďže avantgarda kombinuje viacero nadčasových smerov. Návnadou môže byť pestrosť materiálov od skla a kože až po umelé prvky. Ďalším znakom je nežný kontrast farieb, pričom na rozdiel od materiálov sa vyzdvihuje skôr monotónnosť ako pestrosť.

avantgardné smery

Ak vás avantgarda oslovila a radi by ste ju videli a zároveň cítili doma, neváhajte. Napriek presvedčeniu, že ide o výhradne umelecký žáner, je vhodná pre všetkých. Viac ako estetiku a harmóniu totiž odráža názor a životné smerovanie, takže určite sa hodí aj do vašich izieb.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články