Baobaby – stromy naopak

Redakcia - 1. júla 2014 - 3713. zobrazení

Adasonia digitata alebo baobab je podivný strom rastúci v nižšie položených oblastiach Afriky a Austrálie. Nehovorí sa mu strom rastúci naopak nadarmo: kým nemá listy, vyzerá, akoby rástol naopak a jeho konáre boli vytŕčajúce korene. Podľa legendy sa boh Thora rozhodol vyhodiť baobab zo svojej záhrady, pretože sa mu prestal páčiť. Baobab na zemi pristál opačne, no rástol ďalej. Iná legenda hovorí, že baobaby vedeli chodiť a Boh ich obrátil opačne, aby sa nemohli hýbať.

adansonia_grandidieri
Zdroj foto: (link)

Baobab môže vyrásť 5 až 30 metrov do výšky a priemer jeho kmeňa dosahuje 7 až 11 metrov. Jeden z afrických baobabov nachádzajúci sa v provincii Limpopo v Južnej Afrike bol považovaný za najväčší exemplár. Priemer jeho kmeňa meria neuveriteľných 15,9 metra a obvod je 47 metrov! No strom sa rozdelil na dve časti, a preto je momentálne za najväčší považovaný Sunland Baobab, ktorý sa nachádza takisto v Južnej Afrike s priemerom kmeňa 10,64 metra a obvodom 33,4 metra. Baobaby sú tiež povestné svojou dlhovekosťou (aj niekoľko tisíc rokov).

baobaby
Zdroj foto: (link)

Baobaby majú všestranné využitie. Využíva sa jeho drevo, ľudia často vydlabú kmene baobabov, čím im poskytnú prístrešie, priestor na uchovanie obilia alebo vody alebo ako „truhly‟. Z kôry sa vyrábajú rybárske siete, vrecia alebo šatstvo. Listy sa konzumujú ako zelenina a plody a semená baobabov sú jedlé nielen pre zvieratá, ale aj pre ľudí (semená obsahujú veľa vitamínu C). Iné produkty, ktoré sa vyrábajú z rôznych častí baobabov sú mydlo, šperky, lepidlo, guma, lieky alebo oblečenie.

baobab
Zdroj foto: (link)
  • Kategórie

Ľutujeme ale nenašli sa žiadne podobné články.