Biokrby

Biokrby

Redakcia - 13. januára 2014 - 9152. zobrazení

Teplo kozuba je jednou z vecí, ktoré sa neodmysliteľne spájajú so zimnou idylou. Našťastie, časy, kedy bol kozub výsadou výhradne rodinných domov, sú preč. Dnes je možné dopriať si pohľad na pokojné, hrejivé plamene aj v panelovom byte.

Biokrby v sebe spájajú moderné technológie a jedného z najstarších pomocníkov ľudstva – oheň. Tak, ako všetko na svete, majú aj biokozuby svoje výhody a nevýhody a je len na vás, ktorá z jednotlivých vlastností vo vašom prípade zaváži.

bio-ethanol
Zdroj foto: (link)

Prvou a najzásadnejšou vlastnosťou a rozdielom od tradičného kozubu je to, že na prevádzku biokozuba nie je potrebné odvetrávanie pomocou komína, preto nie sú potrebné ani žiadne stavebné úpravy. Odpadne vám tiež potreba uskladnenia dreva a tiež problém s vynášaním popola.

Biokozuby totiž fungujú na princípe spaľovania tekutého biopaliva, ktoré sa dopĺňa do nádržky a vydrží horieť v závislosti od parametrov samotného kozuba ale tiež vlastností konkrétneho paliva (liter bioalkoholu vydrží horieť po dobu 3 až 8 hodín).

focus-creation
Zdroj foto: (link)

Takýto plameň nedymí a nevytvára žiadne škodliviny, zároveň však na rozdiel od plameňa vzniknutého horením dreva nepraská ani nepáchne, čo môže užívateľovi k nadobudnutiu pocitu autentickosti chýbať. Pomocou takéhoto kozuba je možné vyhriať jednu či dve (menšie) miestnosti, nedá sa však použiť ako jediný zdroj tepla. Nakoľko sa nemôže používať nepretržite, jeho funkcia je naozaj skôr dekoratívna.

ethanol-fireplace
Zdroj foto: (link)

Tak, ako tradičný kozub, aj biokozub môže byť dominantou miestnosti. Na rozdiel od tradičného kozubu nám však poskytuje aj zmenšené varianty, vhodné napríklad na dekoráciu pracovného stola.

Z hľadiska tvarov a materiálov sa jedná o naozaj variabilnú záležitosť, preto si biokozub viete doladiť k akémukoľvek interiéru. Môžete zvoliť umiestnenie voľne v priestore, prípadne zavesenie na stenu, menšie kusy je možné postaviť na nábytok (pozor na bezpečnosť!).

bio-fireplace-flash
Zdroj foto: (link)

Príjemné pôsobenie teplých plameňov v kozube je zážitkom, o ktorý dnes už nemusí byť ochudobnený naozaj nikto. Strávte aj vy túto zimu idylicky, s knihou, v teple z kozuba! Nevadí, že bývate v byte…

Text: Nina Kvasňovská     Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články