Búvaj, búvaj, dieťa malé

Búvaj, búvaj, dieťa malé

Redakcia - 11. mája 2014 - 4330. zobrazení

Detská postieľka sprevádza dieťa prvými rokmi života, avšak práve tie sú zároveň obdobím, kedy dieťa najrýchlejšie rastie a vyvíja sa. Preto je potrebné zabezpečiť mu bezpečnú a pohodlnú postieľku, ktorá bude navyše vkusnou súčasťou celkového zariadenia detskej izby. Na trhu je možné vybrať si z niekoľkých základných typov.

Funkčné, minimalistické drevené postieľky a ohrádky prežívali obdobie svojej slávy v období socializmu. Obľube sa tešia aj dnes, vďaka ich cenovej dostupnosti a stali sa tiež vzorom pre mnohé ďalšie modely. Takáto postieľka je praktická, dieťa v nej môže spávať prakticky až dovtedy, kým z nej nevyrastie, nakoľko sa posteľ dá prispôsobiť odňatím mreží na jednej časti postele.

drevené hračky

Takéto postieľky však „vo výslužbe“ vyžadujú pomerne veľký skladovací priestor a naozaj nepôsobia tak na rodičov, ako aj na dieťa, príliš útulne či esteticky. Klasické drevené postieľky sa neskôr začali prispôsobovať trendom a tak dnes nájdeme aj oveľa estetickejšie vyhotovenia.

drevena-detska-postielka
Zdroj foto: (link)

Cestovné postieľky tvorí kovová, alebo plastová konštrukcia, plastové krytky a z najväčšej časti textil. Sú ľahké, jednoducho sa skladajú, a tak v prípade, že doslúžia, šetria priestor. Niektoré sa vyrábajú s posuvným dnom, a tak v prípade potreby slúžia aj ako ohrádka na hranie či prebaľovací pult. Vyrábajú sa v rôznych farebných vyhotoveniach, doplnené o hravé motívy, a tak pomáhajú deťom rozvíjať ich kreativitu.

cestovna-postielka
Zdroj foto: (link)

Ďalšou kategóriou sú tzv. detské koše, ktoré slúžia buď ako variant postieľky, napríklad v obývačke, aby ste mali dieťa stále pod dohľadom, alebo sa dajú využiť na cestovanie. Majú krátku dobu použiteľnosti kvôli svojim malým rozmerom, keďže z nich dieťa rýchlo vyrastie. Vyrábajú sa z textilu, prútia, prípadne slamy a niektoré je možné kúpiť aj s držiakmi či podstavcom.

detsky-kosik
Zdroj foto: (link)

Veľmi žiadané sú tiež kolísky. Každá mamička kolísku ocení, pretože dieťa si často navykne na hojdanie v kočíku a potom je nemožné ho v klasickej postieľke uspať. Kolísky sú akýmsi návratom do histórie a k tradíciám, zároveň sa dnes vyrábajú v moderných dizajnových prevedeniach, s rôznymi systémami hojdania.

Opäť sa hojne využívajú nebesá zo vzdušných textílií, čím kolísky pôsobia veľmi útulne a detskej izbe tak dodajú špecifické čaro. Kolísky pozostávajú prevažne z drevenej konštrukcie a prúteného koša, avšak kreativite sa medze nekladú. Kolíska naozaj ponúka mnoho možností a to tak konštrukčných, ako aj estetických.

drevena-detska-koliska
Zdroj foto: (link)

Pri výbere detskej postieľky je dôležité zohľadniť obdobie, počas ktorého ju chceme využívať, rozmery detskej izby, štýl, v akom je izba zariadená a tiež ďalšie, špecifické vlastnosti, ktoré by mala podľa vás tá správna postieľka mať.

Text: Nina Kvasňovská     Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články