Byty stále zdražujú. Rast cien spomalí

Byty stále zdražujú. Rast cien spomalí.

Redakcia - 27. februára 2017 - 7689. zobrazení

Rok 2016 je už dávno za nami, no na realitnom trhu ešte stále doznievajú optimistické nálady z jeho skvelých minuloročných výsledkov. Vysoké tempo zdražovania bytov totiž nekončí a aj keď rast cien bude o niečo pomalší, oživenie trhu má naďalej pokračovať.

Počas minulého roka sme si zvykli na dobré správy spojené s rastom cien bytov. Tento rok sa dočkáme ďalších, no len ťažko sa dá hovoriť o vytrvalom prekonávaní rekordov. S výnimkou najlukratívnejších lokalít sa situácia trochu upokojí a kupujúci si síce musia našetriť viac, no v porovnaní s minulým rokom budú ceny rásť podstatne pomalšie.

Byty stále zdražujú

Ceny bytov stúpajú aj v tomto roku

V jednotlivých kvartáloch minulého roka sa ceny slovenských bytov šplhali nahor rýchlejšie ako vo väčšine Európy. Priemerný medziročný rast dosahoval  od 4 do 7,5%, pričom takýto vývoj sa týkal novostavieb aj starších nehnuteľností. V zdražovaní sa pokračuje aj tento rok, no čísla v štatistikách značne poklesnú.

dining-1809845_1920

Zopár predpovedí o raste cien bytov v roku 2017:

– maximálny medziročný rast cien by sa mal pohybovať okolo 5%

– najsilnejší rast sa opäť očakáva v nitrianskom a bratislavskom kraji

– minulý rok lámali rekordy malé byty, teraz prídu na rad 3 a 4-izbové

– analytici odhadujú, že v zdražovaní sa udržíme nad priemerom EÚ

– priemerná cena bývania by mohla prekročiť hranicu 1350€/m2

byt

Ak sa rast napriek pomalšiemu tempu zdražovania udrží, ceny bytov by už o pár mesiacov mohli dobehnúť rekordnú predkrízovú úroveň. Analytici sú naladení optimisticky, akurát si uvedomujú, že obmedzenia na hypotekárnom trhu pribrzdia dopyt a s tým sa bude musieť spomaliť aj zdražovanie. Do konca tohto roka by sa však trend rastúcich cien meniť nemal.

Text: Róbert Bosák      Zdroj foto: FotkyZadarmo.sk

  • Kategórie

Podobné články