Byty stále zdražujú. Rast cien spomalí

Byty stále zdražujú. Rast cien spomalí.

Redakcia 27. februára 2017

Rok 2016 je už dávno za nami, no na realitnom trhu ešte stále doznievajú optimistické nálady z jeho skvelých minuloročných výsledkov. Vysoké tempo zdražovania bytov totiž nekončí a aj keď rast cien bude o niečo pomalší, oživenie trhu má naďalej pokračovať.

Počas minulého roka sme si zvykli na dobré správy spojené s rastom cien bytov. Tento rok sa dočkáme ďalších, no len ťažko sa dá hovoriť o vytrvalom prekonávaní rekordov. S výnimkou najlukratívnejších lokalít sa situácia trochu upokojí a kupujúci si síce musia našetriť viac, no v porovnaní s minulým rokom budú ceny rásť podstatne pomalšie.

Byty stále zdražujú

Ceny bytov stúpajú aj v tomto roku

V jednotlivých kvartáloch minulého roka sa ceny slovenských bytov šplhali nahor rýchlejšie ako vo väčšine Európy. Priemerný medziročný rast dosahoval  od 4 do 7,5%, pričom takýto vývoj sa týkal novostavieb aj starších nehnuteľností. V zdražovaní sa pokračuje aj tento rok, no čísla v štatistikách značne poklesnú.

dining-1809845_1920

Zopár predpovedí o raste cien bytov v roku 2017:

– maximálny medziročný rast cien by sa mal pohybovať okolo 5%

– najsilnejší rast sa opäť očakáva v nitrianskom a bratislavskom kraji

– minulý rok lámali rekordy malé byty, teraz prídu na rad 3 a 4-izbové

– analytici odhadujú, že v zdražovaní sa udržíme nad priemerom EÚ

– priemerná cena bývania by mohla prekročiť hranicu 1350€/m2

byt

Ak sa rast napriek pomalšiemu tempu zdražovania udrží, ceny bytov by už o pár mesiacov mohli dobehnúť rekordnú predkrízovú úroveň. Analytici sú naladení optimisticky, akurát si uvedomujú, že obmedzenia na hypotekárnom trhu pribrzdia dopyt a s tým sa bude musieť spomaliť aj zdražovanie. Do konca tohto roka by sa však trend rastúcich cien meniť nemal.

Text: Róbert Bosák      Zdroj foto: FotkyZadarmo.sk

  • Kategórie

Podobné články