Bývajte po francúzsky

Bývajte po francúzsky

Redakcia - 7. januára 2016 - 5364. zobrazení

Keď počujeme o Francúzsku, okamžite sa nám v mysli vybaví nadčasová elegancia a jednoduchosť spojená v krásne výtvory. Hovorí sa, že Paríž je mestom umelcov. Francúzky štýl sa dostáva do všetkých oblastí nášho života a bývanie nie je výnimkou. Práve naopak, je skvelou inšpiráciou na zariadenie domácnosti.

Kúzlo romantického vidieka

Teplé slnečné lúče, všade rozvoniavajúca levanduľa a korenie, kvalitné víno. To všetko nemusí byť iba romantickou predstavou či ukážka z filmu. Aj vy si môžete vykúzliť práve takýto interiér. Na inšpiráciu slúži francúzsky alebo provensálsky štýl, ktorý zažíva svoj veľký návrat.

Vznik tohto prúdu sa datuje na prelome 18-tého a 19-tého storočia.

Ľuďom žijúcim na vidieku sa nepozdával štýl Paríža, a preto si vytvorili svoj vlastný – vidiecky alebo provensálsky štýl. Provensálsky preto, že tento prúd sa spája najmä s Provensálskom. S oblasťou, ktorá žije slnkom, vinicami, kvalitným vínom a olivovníkmi.

lavender-570572_640

Čím sa vyznačuje provensálsky štýl

Typický vidiecky dom zariadený v provensálskom štýle sa pýši rustikálnym nádychom. Nábytok je zhotovený z tvrdého dreva a je starožitný. Na podlahe sú uložené dlaždice červeno-hnedej, tehlovej farby. Celkový dojem je umocnený jemnými tkaninami.

lavender-537864_640

Farby v interiéri

Pre dokonalé priblíženie sa Provensálsku by ste mali použiť jemné a teplé farby. Vhodné sú svetlé farby, ktoré sú súčasťou prírody ako krémová, béžová, svetlo žltá či okrová. Ak túžite po ich kombinácii s výraznejšími farbami, potom stavte na levanduľovú, hrdzavú alebo blankytnú. Niektoré steny alebo aspoň ich časť môžete spestriť tapetami. Provensálsky štýl dýcha jednoduchosťou, preto si dávajte pozor, aby ste farby a tapety príliš neprekombinovali.

old-chair-381198_640

Nábytok

Ak máte možnosť zaobstarať si staršie kusy nábytku, potom máte veľmi veľkú výhodu. In sú staré kredence, knižnice, ale aj sekretáre a lavice. Nábytok by mal byť čo najviac autentický, preto stačí, aby bol len namorený a bola zachovaná jeho štruktúra. Kombinovať môžete aj nové kusy nábytku, dôležité však je, aby bol z prírodného dreva a v minimalistickom štýle.

south-of-france

Provensálsky štýl môžeme vo všeobecnosti charakterizovať ako jednoduchý, až ležérny. Ako dekorácie môžete použiť rôzne staré fotografie alebo fotografie v starých rámikoch, kanvičky s kvetinami. Pri zariaďovaní nezabudnite ani na záclony či závesy. Vhodné sú pruhované i kvetinové motívy.

  • Kategórie

Podobné články