Červená rozhľadňa alebo extravagantná socha?

Červená rozhľadňa alebo extravagantná socha?

Redakcia - 20. januára 2014 - 5629. zobrazení

Veža ArcelorMittal Orbit je rozhľadňa, ktorá sa nachádza v samom srdci londýnskeho olympijského parku a je vysoká takmer 115 m. Sochu navrhol svetoznámy umelec Anish Kapoor a samotnú konštrukciu vymyslel Cecil Balmond. Toto riešenie bolo realizované pomocou softvéru na 3D modelovanie.

arcelor-mittal-orbit
© ArcelorMittal

Výťahom alebo po 455 schodoch možno vystúpiť na vyhliadkovú plošinu, odkiaľ sa návštevníkom ponúkne nielen jedinečný výhľad na olympijský areál, ale aj na celú londýnsku panorámu. Orbit má dve vnútorné pozorovacie plošiny na dvoch úrovniach, pričom každá úroveň má kapacitu 150 osôb.

orbit
Foto: Dave Morgan

Výstavba ArcelorMittal Orbit trvala 18 mesiacov a vyžadovala si 560m rúrkovej ocele. Na natretie celej konštrukcie bolo použitých cca 19 tisíc litrov červenej farby. Veža bola sponzorovaná oceliarskou spoločnosťou, čo sa odrazilo aj v jej názve. Firma sa zapojila do ekologického budovania olympijských stavieb a takmer 60 percent z 2000 ton ocele použitej na konštrukciu bolo z recyklovateľných zdrojov.

olympic-park
Foto: Dave Morgan

Vonkajšia konštrukcia je vybavená 250 farebnými reflektormi, ktoré možno ovládať a vytvárať nimi špeciálne efekty. Kontroverzná stavba je najväčším verejným umeleckým dielom vo Veľkej Británii. Predstavuje radikálny posun v architektonickej oblasti kombinujúcej sochárstvo a stavebné inžinierstvo.

arcelormittal
© ArcelorMittal

 

  • Kategórie

Podobné články