Človek a farby

Človek a farby

Redakcia - 20. januára 2014 - 7826. zobrazení

Sú všade, kam sa len pozriete. Sú ich milióny a každá z nich v sebe ukrýva svoju moc. Farby na nás podvedome pôsobia, či už jednotlivo, alebo ako kombinácie. Niektorými sa obklopujeme radi, niektorými menej. Aké farby zvoliť do interiéru, tak, aby ste sa v ich prítomnosti cítili príjemne, preto závisí nielen od vášho vkusu.

Všeobecne môžeme hovoriť o intenzite farieb a jej následných účinkoch. Sýte, jasné farby (červená, sýta žltá, oranžová) je vhodné voliť skôr do miestností, kde sa odohráva rušnejšia, aktívnejšia časť dňa. Takéto výrazné farby obľubujú najmä deti. Ak by ich však bolo v detskej izbe príliš, mohlo by to u detí viesť k problémom so zaspávaním, nakoľko tieto farby pôsobia veľmi povzbudzujúco, často až nepokojne.

zlta-detska-izba
Zdroj foto: (link)

Do miestností slúžiacich na odpočinok je preto vhodné voliť tlmené odtiene neutrálnych alebo chladnejších farieb. Mentolová zelená alebo pastelová modrá pôsobí upokojujúcim a vzdušným dojmom, preto je ideálna do obývačky alebo spálne.

zelena-pastelova
Zdroj foto: (link)

Pred tým, než sa rozhodnete pre uplatnenie niektorej z farieb na veľkej ploche, napríklad pri maľovaní miestností, zistite, ako bude vyzerať vo svetle daného priestoru. Nespoliehajte sa na neónové svetlo predajní a radšej si zapožičajte vzorkovnicu domov.

modra-izba
Zdroj foto: (link)

Kombinovanie farieb je predovšetkým otázkou trendov a osobného estetického cítenia každého z nás. Základným pravidlom je, že neutrálne farby (biela, čierna, sivá, hnedá) sa znesú s ktoroukoľvek ďalšou výraznejšou farbou, prípadne aj navzájom.

neutralne-farby
Zdroj foto: (link)

Čiernu uplatňujte v interiéri striedmo. Nielenže priestor opticky uzatvára a zmenšuje, ale z dlhodobého hľadiska môže mať negatívne účinky na našu psychiku. Podobne je to aj u veľmi tmavých odtieňov ktorejkoľvek farby. Ostatné neutrálne farby môžu dostať v interiéri omnoho väčší priestor a môžu udávať celkový štýl.

cierna-biela
Zdroj foto: (link)

Sivá je farbou moderných, minimalistických interiérov, biela často kraľuje romanticky ladeným miestnostiam. Hnedá je farbou zeme, predstavuje pokoj a pohodlie. Pri výbere kombinácií farieb sa môžete pridŕžať jednej z dvoch základných teórií – ladenie tzv. tón v tóne, a naopak, využívanie dynamických kontrastov.

oswaldov-farebny-kruh

Veľmi nápomocný vám môže byť Oswaldov farebný kruh. Farby, ktoré sa dopĺňajú v rámci teórie tón v tóne sa v tomto kruhu nachádzajú tesne vedľa seba, kontrastné zas oproti sebe. Tento kruh má viacero verzií, nájdite si čo možno najširšiu paletu, aby ste mali väčšiu šancu trafiť sa do vašich obľúbených farieb – pracovať však môžete aj s vedomím, že každý farebný odtieň sa dá priradiť jednej, prípadne dvom základným farbám a tak sa viete dopracovať k pomerne presnému výsledku aj s jeho základnou verziou.

Text: Nina Kvasňovská     Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články