Klimatizácia do bytu

Čo by ste mali vedieť skôr, než si kúpite klimatizáciu

Reklamný článok - 15. marca 2017 - 5451. zobrazení

Letné horúčavy predstavujú pre ľudský organizmus záťaž, vplyvom ktorej často dochádza k rýchlemu úbytku energie. Zvlášť citeľné je to vtedy, keď v horúcom prostredí musíme navyše aj pracovať. A práve to sú chvíle, kedy by mnohí dali za kvalitnú klimatizáciu aj ten povestný posledný groš.

Druhy klimatizácií

Na trhu nájdete dva druhy klimatizácií. Tie zabudované (alebo inak aj nástenné či splitové) pozostávajú z vnútornej a vonkajšej jednotky, ktorá môže byť na stene či streche. Mali by byť od seba v čom najmenšej vzdialenosti, aby sa dali prepojiť čo najkratším izolovaným potrubím.

Druhy klimatizácií

Prenosné či mobilné klimatizácie netreba prácne inštalovať. Pracujú na princípe odvodu vzduchu pomocou trubice vystrčenej napríklad cez okno. Mobilné klimatizácie predstavujú rýchle a účinné riešenie vždy, keď potrebujete zlepšiť klímu v miestnosti.

Výkon ako hlavný parameter

Tento moment je jednoznačný. Práve výkon by mal byť tým, čím by vás klimatizácia mala presvedčiť. Platí, že čím je priestor väčší, tým bude potrebný aj väčší výkon klimatizácie. S tým je však spojená aj vyššia spotreba energie. Preto aj vzhľadom na podmienky priveľmi výkonná klimatizácia môže byť kontraproduktívna. Pri výbere sa orientujte podľa jednoduchého vzorca: na 1m3 miestnosti počítajte s výkonom od 45 do 60 W. Do výsledku ale môžu zasiahnuť aj ďalšie premenné, ako napríklad spotrebiče a iné tepelné žiariče.

Výkon ako hlavný parameter

Zdravie

Aby klimatizácie nemala negatívny dopad na vaše zdravie, mali by ste dodržiavať zásady o jej správnom používaní a čistení. Kompletnú dezinfekciu zariadenia sa odporúča vykonať minimálne raz do roka, ideálne v období pred začiatkom sezóny. Jednoduchú údržbu filtračného systému je ale dobré realizovať každý mesiac. Stačí obyčajné prepláchnutie filtrov, za ktoré sa vám klimatizácia odvďačí adekvátnym výkonom.

klimatizácie

Čo sa teploty týka, pri jej nastavovaní sa orientujte podľa teploty vonkajšieho prostredia. Nie je totiž zdravé, aby ste pri vstupe do klimatizovanej miestnosti zažili teplotný šok. Aby sa tak nestalo, nastavujte teplotu nanajvýš o 6 – 7°C nižšiu ako je teplota vonku.

Hlučnosť

Či plánujete osadenie klimatizácie doma alebo v kancelárii, hlučnosť bude ďalšou z vecí, ktorú by ste mali riešiť. Zapnuté zariadenie by vás určite nemalo rušiť a pôsobiť nepríjemne. No počítajte s tým, že istý zvuk si chod klimatizácie vyžiada. Vo všeobecnosti by hluk klimatizácie nemal výrazne prekročiť úroveň 40 dB, čo by sa dalo prirovnať k hluku tykajúcich hodín. Aj veľmi výkonné mobilné klimatizácie Remko toto bez debaty a celkom jasne spĺňajú.

Zdroj/foto: Vzdušín.sk

  • Kategórie

Podobné články