Čo čaká slovenské stavebníctvo v roku 2017 ?

Čo čaká slovenské stavebníctvo v roku 2017 ?

Redakcia - 30. decembra 2016 - 7384. zobrazení

2016, ďalší zo silných rokov, na ktorý budú stavbári spomínať v dobrom. Teraz ich však čakajú nové výzvy spojené so snahou prežiť minimálne rovnako úspešné obdobie. Čo na to hovoria predpovede odborníkov, podarí sa to?

S blížiacim sa novým rokom začínajú postupne rekapitulovať aj v stavebníctve, ktoré má za sebou úspešných dvanásť mesiacov. S tým prichádza na rad aj tvorba prognóz orientovaných na nadchádzajúci vývoj. Otázok je viac než dosť, takže zopár predpovedí nám pomôže trochu poupratovať v očakávaniach od roku 2017.

Sľubuje sa viac pracovných miest

Stavebná produkcia si udrží úroveň

Čísla stavebnej produkcie sa po rekordnom raste trochu spomalili a v poslednom kvartáli už nedosahovali také výrazné hodnoty. Situácia je však stále dobrá a úroveň mierneho rastu si má produkcia udržať aj v budúcom roku.

Výstavba diaľničných úsekov

Najviac zákaziek získa infraštruktúra

Výstavba diaľničných úsekov, rýchlostných ciest a mestských či obecných komunikácií bude naďalej pokračovať vo svižnom tempe, takže firmy pracujúce na infraštruktúre sa môžu tešiť na ďalšie zákazky.

dialnice

Tržby firiem mierne vzrastú

Aj keď tržby stavebných firiem by nemali rásť nejakým extra rýchlym tempom, istý vzostup očakávať môžeme. V tomto ukazovateli obsadzujeme horné pozície aj v európskom rebríčku, čo by sa malo v roku 2017 opakovať.

Stavebná produkcia si udrží úroveň

Sľubuje sa viac pracovných miest

Optimistické predpovede dopĺňa aj prísľub nových pracovných miest, čo by malo potvrdiť, že stavebníctvo je ťahúňom slovenskej ekonomiky. Zamestnávať sa bude hlavne pri výstavbe ciest, obnove budov a realizácii logistických hál.

mining-440743_960_720

Každá z týchto krátkych prognóz je len predpoveďou, ktorá sa môže aj nemusí splniť. Viac sa dozvieme v priebehu roka, kedy budú prichádzať odpovede na rôzne otázky. Na záver ostáva popriať stavbárom veľa úspechov, dostatok práce a hlavne bezpečnosti pri výstavbe.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články