COSMOVITRAL: Mexická botanická záhrada s vitrážou

Redakcia - 28. marca 2014 - 2458. zobrazení

Cosmovitral, ktorý tvoria farebné, sklenené, nástenné maľby a botanická záhrada sa nachádza v meste Toluca v Mexiku. Budova je pomenované podľa nástennej maľby, ktorá obklopuje celú budovu vrátane stropu.

Prvotne bolo toto miesto vybudované, aby slúžilo na účely trhu, ktorý sa stal významnou časťou mesta. Ako však mesto prekvitalo a rástlo, trhovisko sa stalo príliš malým a po 60-tich rokoch sa v roku 1975 zatvorilo. Ostávala otázka, čo s budovou a s jej kovovou, sklenenou strechou. Na jej premenu sa podujal významný miestny remeselník 20. storočia Leopold Flores. Do roku 1980 bola pripravená na otvorenie pre verejnosť, aj keď strop sa dostaval až po roku 1990.

cosmovitral-mexico
Zdroj foto: (link)

Botanická záhrada zahŕňa viac ako 500 druhov rozličných rastlín z Mexika a z celého sveta, vrátane ľalií, ruží a ušľachtilých mexických orchideí. Nachádzajú sa tam taktiež stromy a kry z rozličných kútov planéty. Ako môžete vidieť aj na obrázkoch, pomedzi porasty sa návštevníkom naskytá pohľad na fontánky a pretekajúcu, či vystrekujúcu vodu, kvôli ktorej musíte počítať s vyššou mierou vlhkosti ako v iných budovách. Strop a obvod budovy pokrýva sklenená vitráž, ktorú môžete zväčša nájsť v kostoloch. V spojení s týmto miestom vytvára nové umenie, ktoré je pastvou pre oči.

cosmovitral-toluca-mexico
Zdroj foto: (link)

Hoci túto stavbu navštevuje každý rok množstvo návštevníkov, viac ako 95% z nich predstavujú Mexičania. Dôvodom je, že len málo ľudí z iných krajín pozná toto čarovné miesto naplnené výnimočnou a upokojujúcou atmosférou.

botanical-garden
Zdroj foto: (link)
cosmovitral-toluca-mexico-stained-glass
Zdroj foto: (link)
vitraz
Zdroj foto: (link)
vitraz-sova
Zdroj foto: (link)
glass-botanical-garden
Zdroj foto: (link)
cosmovitral-glass-botanical-garden
Zdroj foto: (link)
cosmovitral-botanical-garden
Zdroj foto: (link)
botanical
Zdroj foto: (link)
mexico-botanical-garden
Zdroj foto: (link)
  • Kategórie

Podobné články