Kvalita bývania závisí od viacerých faktorov, ktoré sa spoločne starajú o komfortné a zdravé prostredie. Každý z nich je potrebný pre splnenie požiadavky na spokojný život a výrazný podiel na tom má aj prísun denného svetla.
Môžeme bývať v nových priestoroch, mať vysnívanú dispozíciu, štýlový dizajn alebo nízke náklady, no bez čerstvého vzduchu, optimálnej teploty a dostatku denného svetla sa ku kvalite bývania nedopracujeme. Práve prísun denného svetla zohráva hlavnú úlohu, čo obzvlášť platí v slabo presvetlených priestoroch.
Keď chýba denné svetlo
Problém s nedostatkom denného svetla v obytných priestoroch sa týka skôr rodinných domov. Mnohé projektové dokumentácie sú spracované tak, že niektoré miestnosti v interiéroch nie sú osvetlené prostredníctvom okien a musia si vystačiť s lampami. A práve v takýchto tmavších miestnostiach sa riešením stávajú svetlovody.
Úloha svetlovodu
- zabezpečiť prirodzené svetlo aj tam, kde nie je okno
- priniesť do priestoru optimálnu dávku denného svetla
- pomôcť pri snahe znižovať náklady za spotrebu energie
- zatraktívni a oživí atmosféru v tmavších miestnostiach
Výber správneho modelu
Voľba vhodného svetlovodu je vždy závislá od konkrétneho charakteru budovy a dispozície daných priestorov. Podľa toho si môžeme vyberať ideálny typ, ktorý sa následne namontuje do priestoru a začne plniť očakávanú funkciu. Predajcovia ponúkajú modely so statickými aj ohybnými tubusmi, ktoré sú určené na rovné aj šikmé strechy.
Tmavé a neosvetlené priestory v domoch sú prekážkou k vytváraniu zdravého a komfortného prostredia. Nie vždy sa však podarí zrealizovať interiér tak, aby boli v každej miestnosti veľké okná zabezpečujúce prísun denného svetla. Práve na tieto prípady slúžia špeciálne svetlovody, ktoré sa stávajú súčasťou obytných priestorov, v ktorých zvyšujú kvalitu bývania.
Text: Róbert Bosák Zdroj/Foto: Fakro.sk