Svetlovody - projekt

Denné svetlo vďaka svetlovodu

Redakcia - 18. októbra 2016 - 3832. zobrazení

Kvalita bývania závisí od viacerých faktorov, ktoré sa spoločne starajú o komfortné a zdravé prostredie. Každý z nich je potrebný pre splnenie požiadavky na spokojný život a výrazný podiel na tom má aj prísun denného svetla.
Môžeme bývať v nových priestoroch, mať vysnívanú dispozíciu, štýlový dizajn alebo nízke náklady, no bez čerstvého vzduchu, optimálnej teploty a dostatku denného svetla sa ku kvalite bývania nedopracujeme. Práve prísun denného svetla zohráva hlavnú úlohu, čo obzvlášť platí v slabo presvetlených priestoroch.

Keď chýba denné svetlo

Keď chýba denné svetlo

Problém s nedostatkom denného svetla v obytných priestoroch sa týka skôr rodinných domov. Mnohé projektové dokumentácie sú spracované tak, že niektoré miestnosti v interiéroch nie sú osvetlené prostredníctvom okien a musia si vystačiť s lampami. A práve v takýchto tmavších miestnostiach sa riešením stávajú svetlovody.

Úloha svetlovodu

Úloha svetlovodu

  • zabezpečiť prirodzené svetlo aj tam, kde nie je okno
  • priniesť do priestoru optimálnu dávku denného svetla
  • pomôcť pri snahe znižovať náklady za spotrebu energie
  • zatraktívni a oživí atmosféru v tmavších miestnostiach

Výber správneho modelu

Voľba vhodného svetlovodu je vždy závislá od konkrétneho charakteru budovy a dispozície daných priestorov. Podľa toho si môžeme vyberať ideálny typ, ktorý sa následne namontuje do priestoru a začne plniť očakávanú funkciu. Predajcovia ponúkajú modely so statickými aj ohybnými tubusmi, ktoré sú určené na rovné aj šikmé strechy.

Výber správneho modelu

Tmavé a neosvetlené priestory v domoch sú prekážkou k vytváraniu zdravého a komfortného prostredia. Nie vždy sa však podarí zrealizovať interiér tak, aby boli v každej miestnosti veľké okná zabezpečujúce prísun denného svetla. Práve na tieto prípady slúžia špeciálne svetlovody, ktoré sa stávajú súčasťou obytných priestorov, v ktorých zvyšujú kvalitu bývania.

Text: Róbert Bosák    Zdroj/Foto: Fakro.sk

  • Kategórie

Podobné články