„Deštruktory“ od Erika a Martina Demaine

„Deštruktory“ od Erika a Martina Demaine

Redakcia - 6. februára 2014 - 5469. zobrazení

„Zamilovali sme si ten chaos a zmätok vo filme „Donnie Darko“ (2001), v ktorom boli hlavné postavy inšpirované skutočným príbehom „The Destructors“ (1954) od Grahama Greenea. Hlavná myšlienka hovorila o tom, že koniec koncov môže samotné zničenie/rozklad predstavovať istú formu novej kreácie. Tento príbeh sa stal ideálnou inšpiráciou pre náš výtvor, ktorý zakrýva a skladá jednotlivý text do „nečitateľnej knihy“. Transformácia rovného papiera do vejárovitých tvarov vytvára „sochársku“ knihu, ktorá pôsobí živým dojmom.“  

origami-umenie-z-papiera

Martin so synom Erikom, významným mladým profesorom prednášajúcim o počítačovej technike, sa rozhodli vytvoriť niečo jedinečné, čo tu doteraz ešte nebolo. Dielo Grama Greenea ich zaujal natoľko, že sa rozhodli zo strán tohto krátkeho príbehu zhotoviť novú „knihu“, ktorá by sa od zvyšku ostatných odlišovala svojim tvarom a vyhotovením.

papier

Ako postupovali? List upravili do tvaru kruhu s kruhovým otvorom, urobili oblúkové zárezy smerom do stredu a začali ich striedavo prehýbať a skladať – ako by vytvárali vrchy a doliny.

umenie-z-papiera

Na základe ohybov sa papier stočí a poskladá do prirodzenej vyrovnanej polohy. Jednotlivé kúsky potom zložili tak, že jeden kus stlačili do vnútra otvoru druhého a počkali, kým sa prispôsobia a opäť nadobudnú svoju prirodzenú podobu. Ak sa tak stalo, nasledovalo už len prilepenie týchto kúskov dohromady, aby nedošlo k posunu.

pismenka

origami

zmatok

the-destructors

noviny

Z ich výtvorov sú najznámejšie viaceré prevedenia ich slonej hlavy alebo vodopádu.

Dizajn: Erik Demain a Martin Demain   Zdroj: Destructors

  • Kategórie

Podobné články