Digestor a jeho úloha v kuchyni

Digestor a jeho úloha v kuchyni

Redakcia - 12. decembra 2017 - 3966. zobrazení

Kuchyňa ako najvyťaženejšia miestnosť v domácnosti vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Okrem upratovania a občasných úprav je potrebné dbať na kvalitu vzduchu v priestore a jeho čistenie. Práve vtedy sa o slovo hlásia digestory so svojou nezameniteľnou úlohou.  

Podľa predajcov by mali byť digestory súčasťou každej kuchyne. Ak si odmyslíme ich snahu zvýšiť svoje zisky, z praktického hľadiska majú pravdu. Títo všestranní pomocníci nám totiž pomôžu počas prípravy jedla aj po nej, a to starostlivosťou o udržanie čistejšieho a zdravšieho prostredia v kuchyni.

kuchyňa

Funkcie digestora a jeho prínos pre kuchyňu:

– odsávanie pár produkovaných pri varení

– eliminácia vznikajúcich pachov

– optimalizácia vlhkosti vzduchu v priestore

– osvetlenie sporáku alebo varnej dosky

Výber správneho zariadenia

Keďže dnes je na trhu viacero typov týchto zariadení, pri výbere nás čaká otázka, ktorý z nich je správny. Odborníci v tom majú jasno, zohľadniť treba veľkosť, tvar, dispozičné riešenie aj polohu kuchyne. Ignorovať by sme nemali ani intenzitu varenia, ktorá tiež odpovie na to, aké zariadenie najlepšie splní naše požiadavky.

digestor

Tipy pre výber vhodného digestora:

Komínové – Digestory imitujúce tvar komína sú ideálne do malých kuchýň, nakoľko vďaka zaveseniu na stenu šetria priestor.

Podskrinkové – Aj tieto modely sú vhodné do menších kuchýň, kde sa jednoducho ukryjú pod skrinky, pričom vo väčšine prípadov sa inštalujú zavesením na stenu.

Vstavané – Kto má rád diskrétnosť, ten ocení vstavaný digestor. Tie nie sú len praktickými pomocníkmi, ale aj estetickými doplnkami schopnými skrášliť priestor.

Priestorové – Tieto zariadenia sú o niečo drahšie a v žiadnom prípade nešetria priestor, no ich výhodou je vyšší výkon a väčšinou aj tichší chod pri prevádzke. Medzi najobľúbenejšie z týchto modelov patria tzv. ostrovy, ktoré sa montujú zasadením do stredu kuchyne.

– pri kúpe digestora sledujte aj výkon, hlasnosť a schopnosť disponovať uhlíkovou filtráciou

pri kúpe digestora

Zaujímavosť na záver: Využitie digestora oceníme práve počas zimy, pretože vďaka jeho prítomnosti nemusíme kuchyňu vetrať od výparov. Tým ušetríme aj na vykurovaní, takže tento pomocník je aspoň malou mierou schopný prispieť k znižovaniu nákladov za energie.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články