Zatiaľ čo v minulosti stačila mäsiarom pri zabíjačkách jedna ostrá dýka, ktorou dokázali spracovať kompletné telo dobytka, vďaka neuveriteľne rýchlemu pokroku dnes využívajú celú sadu nástrojov. Vďaka chladničkám a mrazničkám sa ani termín zabíjačky neobmedzuje na zimné mesiace. Aké sú najväčšie premeny?
Prvé zabíjačky sa podľa historických dokumentov konali už v 10. storočí nášho letopočtu, keď vzniklo remeslo mäsiara. Aby bolo možné veľké množstvo masti, mäsa či výrobkov z vnútorností dobre uchovať, patrili im zimné mesiace. Obdobie medzi decembrom až do fašiangového utorka tak patrilo práve zástupcom vtedy jedného z najváženejších remesiel.
Dnes sa okrem drobností tradície a zvyky veľmi nedodržiavajú. Jednak sa konajú celoročne a prasaťu sa už napríklad nečíta ortieľ, posledná vôľa a podobne. Nie je problém si v mäsiarstve kúpiť očistenú polovicu prasaťa a zabíjačku si urobiť iba z nej, bez toho aby ste si museli svojho „pašáka“ vykrmovať. O tie najväčšie dobroty ako jaternice či tlačenku ale prídete.
S dobou ide aj vybavenie mäsiarov. Aby mäso dlho vydržalo, muselo sa v minulosti krájať, konzervovať údením, soliť alebo zavarovať do konzerv. K tomu všetkému dnes pribudlo vyprážanie. Porciovanie je tiež oveľa jednoduchšie. Jedna dýka sa rozrástla na niekoľkodielnu sadu. Na každú procedúru má dnešný mäsiar iné náčinie. Nôž vykrvovací, vykosťovací, na krupovanie a sťahovanie masti, na krájanie surového mäsa, plátkovanie,…
Mäsiari sa tak dnes nemusia spoliehať na svoje nepochybné umenie, ale môžu sa spoľahnúť i na novinky. Technológie im umožňujú mať stále nabrúsené ostrie všetkých nástrojov, ktoré používajú, a značne sa im tak uľahčuje práca.
Zabíjačkové dobroty si môžete hravo pripraviť sami doma. Pokiaľ navyše použijete pri príprave kuchynských pomocníkov od značky Fiskars, práca vám pôjde skvele od ruky. Fiskars má 366 rokov skúseností s výrobou nožov a ocele a jeho výrobky sú dokonalé.
Dokonale vyvážené nože z radu Functional Form perfektne zastúpia profesionálne nože mäsiarov. Majú nerezové ostrie z vysoko kvalitnej japonskej ocele o tvrdosti 53 HCR (minimum pre kvalitný kuchynský nôž stanovuje norma na 52 HRC). Kvalita ostria je daná špeciálnou japonskou metódou tepelného spracovania, keď je jadro z mäkšej ocele obalené tvrdou. Vďaka ergonomickej rukoväti vám nôž nebude z ruky kĺzať. Všetky nože z tohto radu sa navyše dajú umyť v umývačke riadu.
Nože budú vďaka ostriču Fiskars Xsharp vždy pripravené na použitie a nakrájanie i toho najužšieho kúsku. Skladá sa z vodiacej drážky a keramických kotúčikov. Ostrič je užívateľsky veľmi jednoduchý. Stačí cca. desaťkrát prejsť ostrím noža či sekerky otvorom na to určeným. Dá sa ovládať ako ľavou, tak i pravou rukou. Nekĺzavá podložka zaistí vašu bezpečnosť pri ostrení. Ľahko sa rozoberá a skladá pre jednoduché čistenie.
- Nôž Functional Form porciovací sa na porciovanie porazeného prasaťa priamo ponúka. Vynikajúci je i pre porciovanie pečene alebo plátkovanie salámy vďaka tenkej, skvelo vyzerajúcej čepeli s ostrou špičkou.
- Na porážku prasaťa a jeho následné vykosťovanie skvelo poslúži kuchársky nôž Functional Form. Ide o veľký nôž s vysokou čepeľou. Všestranný je tiež pre krájanie mäsa, zeleniny a sekanie byliniek.
- Kuchynský nôž Functional Form pomôže naporciované mäso očistiť. Nápomocný bude i pri príprave ovaru, odrezaní bravčovej hlavy a vybratí mozočku. Je to tiež všestranný nôž na krájanie väčšiny potravín pri varení.
- Na krájanie vybratých čriev použite plátkovací nôž Functional Form. Vynikajúci je i pre plátkovanie šunky a lososa vďaka dlhej tenkej pružnej čepeli
- Deň pred zabíjačkou je potrebné nachystať zeleninu, ktorá sa použije do vývaru. Skvelým pomocníkom pri jej príprave je menší okrajovací nôž Functional Form, špeciálne navrhnutý na lúpanie a krájanie zeleniny, oceníte ho však i pri príprave ovocia.
Vidlice Functional Form vám budú nápomocné pri spracovaní ovaru a porciovaní mäsa, jaterníc i tlačenky.
Domáci prejt
Budete potrebovať:
1 bravčové koleno
½ kg bravčového bôčika
1 bravčovú pečeň
mäsový vývar
5 žemlí
3−4 strúčiky cesnaku
majorán
mleté čierne korenie
mleté nové korenie
soľ
Príloha
kyslá kapusta
chlieb
Najskôr varené mäso z kolena nakrájame nahrubo. Spolu s bôčikom a bravčovou pečeňou verené koleno pomelieme na mlynčeku na mäso.
Žemle nakrájame na kocky, zalejeme ochuteným vývarom z mäsa a necháme presiaknuť.
K mäsu pridáme vytlačené žemle, ochutíme prelisovaným cesnakom, majoránom, mletým čiernym korením, mletým novým korením a soľou. Dobre premiešame, vložíme do vymasteného pekáča a pečieme pri 120 °C asi 1,5 hodiny, ku koncu pečenia teplotu zvýšime, aby sa nám vytvorila chrumkavá zlatá kôrka. Podávame s kyslou kapustou a chlebom alebo zemiakmi.
Zdroj/foto: Fiskars