Domácnosti sa zadlžujú – hlavne kvôli úverom

Domácnosti sa zadlžujú – hlavne kvôli úverom

Redakcia - 23. marca 2018 - 3342. zobrazení

Stále viac slovenských domácností sa topí v dlhoch. Celková zadlženosť rastie už tretí rok dvojciferným tempom a tento rast má pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Zdá sa, že jedinou možnosťou jeho spomalenia je zdražovanie úverov.

Nebyť rýchleho zlacňovania úverov, najmä tých hypotekárnych, slovenské domácnosti by možno nikdy nepatrili k európskym lídrom v zadlženosti. V posledných rokoch totiž dlhy Slovákov rastú rekordným tempom, pod čo sa podpisujú práve lacné úvery. Dôsledky tohto vývoja si však pýtajú svoju daň, ktorá je často omnoho vyššia ako len splácanie úrokov.

Dlh v prepočte na obyvateľa je 6 160€

Dlh v prepočte na obyvateľa je 6 160€

Po tom, čo hodnotenie zadlženosti za minulý rok ukázalo 11% rast, priemerný dlh Slovákov na hlavu sa vyšplhal na úroveň 6 160€. Toto číslo je alarmujúce aj preto, že prekročilo objem priemerných úspor dosahujúcich 6 150€, čo sa opakuje druhý rok po sebe úmerne s tým, ako rastie objem schválených úverov.

lekaren

4 fakty o vývoji zadlženosti Slovákov:

– Slováci dlžia dvakrát toľko ako Maďari a o polovicu viac ako Poliaci

– po Estónsku dlžíme najviac spomedzi štátov strednej a východnej Európy

– pred desiatimi rokmi boli dlhy našich domácností približne 3x nižšie

– celkový objem požičaných peňazí z banky dosahuje vyše 30 miliárd eur

4 fakty o vývoji zadlženosti Slovákov

Počet exekúcií atakuje miliónovú hranicu

Banky sa na nadpriemernú zadlženosť pozerajú pozitívne a upozorňujú, že bez úverov by sa mnohým nepodarilo bývať vo svojom, chodiť na dovolenky a jazdiť v novom aute. Prieskumy odhaľujúce rekordný rast exekúcií, ktorý sa pred koncom roka týkal už 968 000 dlžníkov, sú však jasným dôkazom, že vysoký dopyt po úveroch Slovákov potápa. Obzvlášť, ak do úvahy vezmeme, že súdy aktuálne riešia okolo 3 miliónov neuzavretých exekučných konaní.

Počet exekúcií atakuje miliónovú hranicu

3-násobný nárast zadlženosti za 10 rokov, skoro 1 000 0000 dlžníkov čeliacich exekúcii a viac ako 30 miliárd eur, ktoré musia Slováci splácať bankám. Štatistiky sú alarmujúce a spoločne s opatreniami NBS by mali Slovákov pribrzdiť v nekontrolovateľnom zadlžovaní. No k tomu dôjde až po zdražovaní úverov, ktoré je však stále hudbou budúcnosti, takže zadlžovať sa zrejme budeme naďalej.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články