Doprajte si sladký spánok

Doprajte si sladký spánok

Reklamný článok - 21. októbra 2014 - 3610. zobrazení

Spánok predstavuje čas, kedy oddychuje naše telo i myseľ.

Pre normálne fungovanie organizmu je dôležité, aby bol spánok dostatočne dlhý a hlavne kvalitný. Pokiaľ kvalitný nebude, odzrkadlí sa to postupom času na našom zdraví, výkone i psychike. Chcete si zabezpečiť kvalitný spánok ako na obláčiku? Potom by ste mali vedieť, ako si vybrať správny matrac.

Správna hrúbka matracu

Pre Váš sladký spánok je potrebné, aby bol matrac dostatočne hrubý. Najmenej by to malo byť 10 cm. Optimálna hrúbka sa pohybuje okolo 15 až 20 cm.

hrubka-matracu
Zdroj foto: (link)

Tvrdosť matraca

Všimli ste si, že niektoré matrace sú tvrdšie ako iné? Alebo že niektoré majú mäkšie a tvrdšie zóny? Tvrdosť matraca výrazne vplýva na kvalitu nášho spánku. Pravidlo, ktoré pri výbere treba dodržiavať je jednoduché. Osoby, ktoré majú vyššiu telesnú hmotnosť, si môžu vyberať tvrdšie matrace a naopak, osoby s nižšou hmotnosťou môžu siahnuť po tých mäkších.

Materiál, z ktorého je matrac vyrobený rozhoduje

Matrace a materiály, z ktorých sú vyrábané sa líšia svojimi vlastnosťami. Medzi najčastejšie patria pružinové matrace, taštičkové matrace, penové matrace a latexové matrace.

matrac
Zdroj foto: (link)

Pružinové matrace – patria medzi najstaršie typy matracov. Základ je tvorený pružinami, ktoré sú navzájom pospájané. Výhodou tohto matraca je to, že váha sa rozloží rovnomernejšie vďaka spojeniu pružín. Matrace však potrebujú pevný podklad, ako napr. doska.

Taštičkové matrace – princíp tohto matraca je podobný ako pri pružinových. Rozdiel je v tom, že jadro matraca tvorí blok, ktorý je zložený z navzájom oddelených pružín, ktoré sú uložené v taštičkách. Pri tomto type platí, že čím viac taštičiek má matrac na meter štvorcovým, tým má lepšie ortopedické vlastnosti. Ďalšou výhodou je, že tieto matrace sa vyznačujú výbornou vzdušnosťou, čo obmedzuje prípadnú tvorbu plesní.

Penové matrace – ide o veľkú skupinu matracov, ktorých základ tvorí penový blok. Základná pena môže byť vyrobená z rôznych materiálov ako napr. PUR pena, HR pena, studená pena, pamäťová pena. Každý druh peny má iné vlastnosti, preto je potrebné pri výbere matraca mať najprv informácie z akého druhu peny je matrac vyrobený. Pri penových matracoch by mal byť ako podklad lamelový rošt, aby bola váha prenesená aj na rošt. Ináč by mohlo dochádzať k deformácii matraca.

Latexové matrace – ide o matrace, ktoré majú podobné vlastnosti ako penové matrace. Vyrábajú sa z prírodného alebo syntetického, latexového materiálu.

spanok
Zdroj foto: (link)

Výber matracu nie je jednoduchou záležitosťou. Od neho závisí, kvalita nášho spánku a dopady má aj na naše zdravie. Preto by sme mali pri kúpe dávať obzvlášť veľký pozor.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články