Sekvoje

Drevorubači, ktorí skolili obrovské kalifornské sekvoje

Redakcia - 15. marca 2020 - 13630. zobrazení

Táto séria fotografií zo začiatku minulého storočia zachytáva drevorubačov pracujúcich na rúbaní sekvojí v Humboldt County v Kalifornii, v čase, keď bolo drevorubačstvo na vrchole priemyslu.

Sekvoje

Nezdolateľné sekvoje

Keď sa európski prisťahovalci na začiatku devätnásteho storočia začali sťahovať na západ USA, potrebovali veľké množstvo surového dreva, aby si mohli postaviť nové domy. Práve preto komerčná ťažba dreva rástla spolu s množstvom prisťahovalcov a celkovou expanziou Ameriky. Onedlho sa ťažba dreva stala ústredným priemyslom na západe Ameriky…

Rúbanie sekvojí

Po objavení zlata v severozápadnej Kalifornii v roku 1850 sa do tohto regiónu plného sekvojí začali hrnúť ďalšie tisícky ľudí túžiacich po bohatstve. Avšak po inom… Tí, čo neprišli kvôli zlatu, začali rúbať obrovské sekvoje, čo prispelo k boomu drevárskeho priemyslu v San Franciscu a iných mestách na západe USA.

Sekvoja

Sekvoje ako najvyššie stromy sveta

Sekvoje sú najvyššie a najmasívnejšie stromy na svete. Ich cena rapídne rástla, pretože ich drevo je veľmi kvalitné, trvácne a flexibilné. V tomto období pokrývali sekvojové lesy na kalifornskom pobreží viac ako dva milióny árov.

Sekvoj

Technický pokrok začiatkom dvadsiateho storočia viedol k rúbaniu čím ďalej, tým väčšieho množstva sekvojí v krátkodobom horizonte. Vďaka železniciam sa takisto zvýšil zisk priemyslu s drevom.

Ťažba dreva

Záchrana prírodného bohatstva

No po mnohých desaťročiach výrubov sa začali rozširovať snahy o zachovanie sekvojí. V roku 1918 bola založená organizácia Save-the-Redwood-League (Liga na záchranu sekvojí) s cieľom zachovať rast sekvojí. V dobe, keď bol založený Národný park Redwood National Park (1968), už ale bolo takmer 90% pôvodného počtu sekvojí vyťažených. Dnes tento národný park spolu s ďalšími menšími národnými parkami zahŕňa už iba 133 000 árov sekvojí.

Ťažba sekvojí

Séria fotografií z Humboldt State University Library zachytáva drevorubačov pracujúcich medzi sekvojami v Humboldt County, California. Fotografie sú súčasťou Ericsonovej kolekcie, série snímok zo severozápadnej Kalifornie od roku 1880 až do 1920 od švédskeho fotografa Ericsona.

Vyťažené sekvoje

Petra v Jordánsku: Unikátna architektúra vytesaná do pieskovca!

Viete, prečo je Petra v Jordánsku obľúbeným turistickým miestom? Aké poklady skrýva slávne skalné mesto? Poznáte „Pokladnicu“ – Al-Khazneh?

Petra v Jordánsku
  • Kategórie

Podobné články