Drevorubači, ktorí skolili obrovské kalifornské sekvoje

Drevorubači, ktorí skolili obrovské kalifornské sekvoje

Redakcia - 30. mája 2014 - 9875. zobrazení

Táto séria fotografií zo začiatku minulého storočia zachytáva drevorubačov pracujúcich na rúbaní sekvojí v Humboldt County v Kalifornii, v čase, keď bolo drevorubačstvo na vrchole priemyslu.

lumberjacks

Keď sa európski prisťahovalci na začiatku devätnásteho storočia začali sťahovať na západ USA, potrebovali veľké množstvo surového dreva, aby si mohli postaviť nové domy. Preto komerčná ťažba dreva rástla spolu s množstvom prisťahovalcov a celkovou expanziou Ameriky. A onedlho sa ťažba dreva stala top priemyslom na západe Ameriky.

obrie-stromy

Po objavení zlata v severozápadnej Kalifornii v roku 1850 sa do tohto regiónu plného sekvojí začali hrnúť ďalšie tisícky ľudí túžiacich po bohatstve. A tí, čo neprišli kvôli zlatu, začali rúbať obrovské sekvoje, čo prispelo k boomu priemyslu s drevom v San Franciscu a iných mestách na západe.

pilenie-stromov

Sekvoje sú najvyššie a najmasívnejšie stromy na svete. Ich cena rapídne rástla, pretože ich kvalitné drevo je veľmi kvalitné, trvácne a flexibilné. V tomto období pokrývali sekvojové lesy na kalifornskom pobreží viac ako dva milióny árov.

redwood

Technický pokrok začiatkom 20. storočia viedol k rúbaniu čím ďalej tým väčšieho množstva  stromov v kratšom čase. Vďaka železniciam sa takisto zvýšil zisk priemyslu s drevom.

tazba-dreva

No po mnohých desaťročiach výrubov sa začali rozširovať snahy o zachovanie sekvojí. V roku 1918 bola založená organizácia Save-the-Redwood-League (Liga na záchranu sekvojí) s cieľom zachovať rast sekvojí. V dobe, keď bol založený Národný park Redwood National Park (1968), už ale bolo takmer 90% pôvodného počtu sekvojí vyťažených.

tazne-voly

Dnes tento národný park spolu s ďalšími menšími národnými parkami zahŕňa iba 133 000 árov sekvojí.

lumberjacks-redwood

Séria fotografií z Humboldt State University Library zachytáva drevorubačov pracujúcich medzi sekvojami v Humboldt County, California. Fotografie sú súčasťou Ericson kolekcie, série snímok zo severozápadnej Kalifornie od roku 1880 až do 1920 od švédskeho fotografa  AW Ericsona.

  • Kategórie

Podobné články