Dvakrát meraj, raz rež: Ako správne používať metre a pásma

Dvakrát meraj, raz rež: Ako správne používať metre a pásma

Reklamný článok - 17. marca 2017 - 2329. zobrazení

Určite sa vám už stalo, že ste potrebovali zmerať stenu alebo skrinku, no nemali ste po ruke správny meter. Ale ani prítomnosť metra či pásma v domácnosti vám ešte nezaručuje správne odmeranie dĺžky, ktorú potrebujete. Kladiete si otázku, čo môže byť na tom také zložité? Pri nesprávnom použití metra sa môže ľahko stať, že  odchýlka vo veľkosti bude naozaj značná. Ak sa budete riadiť podľa týchto tipov, zaručene získate správny výsledok.

Navíjacie metre a pásma

Rozdiel medzi metrom a pásmom a ich použitie

Existujú klasické skladacie drevené metre a navíjacie pásma, ktoré majú rôzne výhody aj nevýhody. Skladacie metre sa používajú, ak chcete zmerať rovný predmet, prípadne ak chcete pomocou metra nakresliť aj rovnú čiaru. Keď potrebujete odrezať z dreva zmeraný kus, jednoducho priložíte meter a načrtnete rez. Tiež sa pomocou neho dá odhadnúť pravý uhol, ak nemáte po ruke uholník. Nevýhodou môže byť fakt, že ním odmeriate zvyčajne dĺžku maximálne do 2 metrov a je neohybný.

Rozdiel medzi metrom a pásmom

Navíjacie metre a pásma sa používajú zvyčajne na meranie väčších dĺžok a majú viac možností využitia.

  1. navíjacie metre – dĺžka do 5 metrov
  2. pásma – dĺžka do 30 metrov

Oba druhy disponujú množstvom výhod a funkcií, o ktorých užívatelia ani netušia. A pritom vedia podstatne uľahčiť prácu. Telo metra je vyrobené z kovovej pásky, ktorá je odolná, dá sa ľahko ohnúť, tak môžete merať aj nepravidelné tvary. Na konci je kovový háčik s magnetickými časťami, ktorý má hneď dve funkcie – dá sa zaistiť o roh alebo okraj meraného predmetu, alebo je možné ho pripevniť pomocou magnetu o iný kovový povrch. Každý meter má možnosť zaistenia, na označenie dĺžky a tiež aby sa vám svojvoľne pri meraní nenavíjal. Telo metra a pásma je vyrobené z kvalitného materiálu odolného voči rozbitiu pri páde a zvyčajne býva protišmykové a ergonomicky tvarované pre ľahšie uchopenie.

merače vzdialenosti

Pre náročnejších užívateľov existujú aj laserové merače vzdialenosti, ktoré sú presnejšie a používajú sa zvyčajne v stavebníctve.

Zdroj: Madmat.sk

  • Kategórie

Podobné články