Určite sa vám neraz stalo, že ste potrebovali zmerať stenu alebo skrinku, no po ruke ste nemali meter ani pásmo. Paradoxom je, že ani prítomnosť metra alebo pásma vám ešte negarantuje správne odmeranie dĺžky, ktorú potrebujete.
Možno si kladiete otázku, čo je na meraní zložité? Pri nesprávnom použití metra alebo pásma sa môže ľahko stať, že odchýlka vo veľkosti odmeranej dĺžky bude pomerne značná. My vám však poradíme ako predísť odchýlkam pri meraní. Ak sa budete riadiť podľa týchto odporúčaní, zaručene odmeriate správnu vzdialenosť.

Meter alebo pásmo?
Snáď všetci poznáme klasické skladacie drevené metre a navíjacie pásma. Tie však majú rôzne výhody, ale aj nevýhody. Skladacie metre sa používajú najmä vtedy, ak chcete odmerať rovný predmet a pomocou metra nakresliť aj rovnú čiaru.
Ak potrebujete odrezať z dreva odmeraný kus, jednoducho priložíte meter a načrtnete rez. Pomocou metra tiež môžete odhadnúť pravý uhol, ak práve nemáte po ruke uholník. Nevýhodou „klasického“ metra je, že ním odmeriate zvyčajne dĺžku maximálne do 2 metrov. Ďalšou nevýhodou je jeho neohybnosť.

Navíjacie metre a pásma sa používajú zvyčajne na meranie väčších dĺžok a majú viac možností využitia.
- navíjacie metre – dĺžka do 5 metrov
- pásma – dĺžka do 30 metrov
Oba druhy disponujú množstvom výhod a funkcií, o ktorých užívatelia ani netušia. A pritom vedia podstatne uľahčiť prácu. Telo metra je vyrobené z kovovej pásky, ktorá je odolná, dá sa ľahko ohnúť, tak môžete merať aj nepravidelné tvary. Na konci je kovový háčik s magnetickými časťami, ktorý má hneď dve funkcie – dá sa zaistiť o roh alebo okraj meraného predmetu, alebo je možné ho pripevniť pomocou magnetu o iný kovový povrch.
Každý meter má možnosť zaistenia, na označenie dĺžky a tiež aby sa vám svojvoľne pri meraní nenavíjal. Telo metra a pásma je vyrobené z kvalitného materiálu odolného voči rozbitiu pri páde a zvyčajne býva protišmykové a ergonomicky tvarované pre ľahšie uchopenie.

Pre náročnejších užívateľov existujú aj laserové merače vzdialenosti, ktoré sú presnejšie a používajú sa zvyčajne v stavebníctve.
Zdroj: Madmat.sk