(Eko)logický dizajn

(Eko)logický dizajn

Reklamný článok - 23. februára 2015 - 4109. zobrazení

Z nepotrebných vecí sa dajú vo vašej kancelárii vytvoriť rôzne dizajnové kúsky. Stačí na to len kreativita a zopár drobností.

Za iných okolností by opotrebované a ekologicky škodlivé materiály putovali do odpadu. Pri nesprávnom separovaní môžu skončiť dokonca vo voľnej prírode, pričom napríklad doba rozkladu sklenenej fľaše v prírode je až niekoľko tisíc rokov. Jej využitie však možno ľahko predĺžiť a dokonca vytvoriť niečo unikátne, čo spestrí kanceláriu a ušetrí aj peniaze. A nejde len o sklo. Pri troche kreativity je možné vytvoriť z rôznych druhov materiálu dizajnovo hodnotné a účelové veci.

reklama-pr-clanky

„Zelení“ zamestnanci

V dnešnej dobe začínajú byť populárne ekologické budovy, ktoré šetria životné prostredie a ponúkajú zamestnancom spoločností vhodnejšie pracovné prostredie. Takou je aj prvá zelená kancelárska budova v Bratislave BBC 1 Plus, ktorá bola ocenená certifikátom LEED Gold. Ide o druhý najvyšší stupeň hodnotenia v rámci ekologických riešení pri výstavbe budov. „Úroveň certifikátu sa odvíja od dizajnu, konštrukcie, spotreby energií a dopadu budovy na okolie. Samotná budova však nemusí byť jedinou premennou v procese. Ovplyvňuje aj samotných zamestnancov, ktorí môžu prispieť k ekologickejšiemu prostrediu aj vlastným úsilím,“uviedol lízingový riaditeľ BBC 1 Plus Radovan Mihálek.

recyklacia-sklenenych-flias-7

Kreatívnych nápadov nie je nikdy dostatok. Po celom svete je množstvo dizajnérov, neustále vymýšľajúcich nové spôsoby recyklácie materiálov vo svojich projektoch. Internet ponúka viacero príkladov. Využiteľné sú spomínané sklenené fľaše, napríklad od vína. Dajú sa z nich vyrobiť nožičky k drevenému konferenčnému stolíku. Je to trendy a spĺňa to „zelenú“ ideu ekologických budov. Tento nápad je z dielne dizajnérky Tati Guimaraes, ktorá vytvorila kolekciu ekologického nábytku s názvom Divinus. Hrdlá fliaš môžu v tomto prípade slúžiť aj ako váza na kvety a ozdoby, čo obohatí priestor kancelárie.

Kreativita bez hraníc

Stolík možno vyrobiť dokonca aj z nepotrebných novín. Stačí ich mať väčšie množstvo. Z každého výtlačku sa spraví rolka a pomocou akumulátorového skrutkovača sa prichytia k sebe. Sťahovací pás zabezpečí stabilitu a na vrch sa položí doska či priehľadné sklo. Dizajnové kúsky vzniknú aj z vypálených žiaroviek. Stačí len odstrániť kúsok objímky pre lepší prístup dovnútra žiarovky a potom už využiť priestor podľa vlastnej fantázie. Vnútro poskytuje možnosť vytvorenia vlastnej flóry či miesto pre suvenír z letnej dovolenky.

tienidlo-z-bambusovej-rohoze

Aj starú bambusovú rohož stačí nastrihnúť do požadovaného tvaru, prilepiť oba konce k sebe a niťou prichytiť o závesný kruh. Vznikne tak vkusná lampa, ktorá šetrí inak vyhodený materiál a funguje aj ako dekoratívny doplnok kancelárie. Na internete sa dá nájsť viacero nápadov na vlastné výrobky do kancelárie, stačí si zadať kľúčovú tému DIY (do it yourself – urob si sám).

  • Kategórie

Podobné články