Ferrock – nezdolateľná ekologická alternatíva voči betónu

Ferrock – nezdolateľná ekologická alternatíva voči betónu

Redakcia - 8. mája 2018 - 2685. zobrazení

Betón ako nezdolateľný stavebný materiál má zrejme vážnu konkurenciu. Do hry chce vstúpiť ferrock, nový materiál, ktorý sa môže pochváliť minimálne rovnakou kvalitou a zároveň ohľadom na životné prostredie.

železobetón

Kto má rád osvedčené materiály a ohľad na životné prostredie preňho nie je priorita, ten pred experimentovaním s ferrockom uprednostní osvedčený betón. Pre ostatných sa tento neznámy materiál môže stať návnadou, o ktorej budú chcieť minimálne niečo vedieť, keď nie ho rovno aj vyskúšať v praxi.

Nezdolateľná recyklovaná zmes

Už samotný názov nám našepkáva, z čoho sa môžu ferrockové „panely“ v tvare imitujúcom robustné kamenné platne vyrábať. Dominantným prvkom v jeho zložení je železo, konkrétne priemyselná oceľová hmota. Tá sa mieša s ďalšími recyklovanými materiálmi ako sklo alebo prach z ocele, čím vzniká pevná nezdolateľná zmes formovaná do stavebných dielov.

Nezdolateľná recyklovaná zmes

Materiál vie pohlcovať oxid uhličitý

Nie je to len pevnosť a nezdolateľná odolnosť, čo vzbudzuje záujem o prácu na zdokonalení ferrocku. Tento materiál si vyžaduje stále viacej pozornosti aj pre svoje ekologické vlastnosti. Už prvé testy preukázali, že pri sušení a tvrdnutí materiálu je pohlcovaný oxid uhličitý, čím sa prikladá dôraz na šetrnú výstavbu, pri ktorej sa na rozdiel od betónu neprodukuje odpad.

Vlastnosti ferrocku sa stále testujú

Kým bude ferrock bežne dostupný a stavebníci ho začnú vnímať ako plnohodnotný materiál, z betónu sa postavia ešte tisícky stavieb. Vlastnosti tohto nováčika na scéne sa stále testujú a jeho autori experimentujú s ďalšími možnosťami jeho skvalitnenia. No už teraz je jasné, že v zelenej architektúre si nájde svoje miesto a pre betón bude rovnocennou konkurenciou.

Vlastnosti ferrocku sa stále testujú

Z pohľadu priaznivcov ekologických materiálov je ferrock iba jednou z niekoľkých alternatív schopných konkurovať tradičnému betónu. Fanúšikovia zelenej architektúry hľadajú aj ďalšie varianty, s ktorými by stavebníctvo 21.storočia ponúkalo širšie spektrum možností, ako stavať kvalitne a bezpečne bez betónu.

Text: Róbert Bosák    Zdroj/foto: ironkast.com

  • Kategórie

Podobné články