Fototapety

Fototapety

Redakcia - 23. novembra 2013 - 8728. zobrazení

Boli časy, keď mal takmer každý v spálni panelákového bytu rovnakú, staromódnu, do ružova či modra ladenú, kvetinkovú tapetu. Potom prišli časy, keď sme ich všetci zúrivo zo stien strhávali, alebo sa o to aspoň pokúšali.

Teraz sú však tapety opäť trendom, ktorý sa posunul míľovými krokmi smerom dopredu. Takzvaným upgrade-om pre tých odvážnejších sú na trhu mimoriadne obľúbené fototapety. Kedysi boli považované za gýč, dnes sa tešia popularite predovšetkým u mladých ľudí.

zimna-krajina

Z materiálov si môžeme vybrať medzi vliesovými a papierovými fototapetami.

breza

Vliesové sú tvorené buničinou z textilných vlákien a ich atraktivita spočíva predovšetkým v univerzálnosti podkladových materiálov. Sú vhodné tak na drevený podklad, ako aj na betón, omietku, sadrokartón a podobne. Hodia sa tak na steny, ako aj na nábytok. Takéto fototapety môžeme zvoliť aj do miestností, kde je vysoké riziko znečistenia stien, akými sú, napríklad, kuchyňa a kúpeľňa nakoľko sa dajú veľmi ľahko udržiavať.

chameleon

Výhoda papierových fototapiet spočíva najmä v ich nižšej cene. Na rozdiel od vliesových tapiet sa však s nimi horšie pracuje a majú o niečo kratšiu životnosť. Volíme ich do skôr miestností, kde sa nevyskytuje riziko znečistenia či zamokrenia tapety, nakoľko sa nedajú dostatočne dobre udržiavať, znesú však občasné pretretie znečisteného miesta vlhkou textíliou.

boardroom

Čo sa estetiky týka, je len na vás, či uprednostníte fototapetu z ponuky konkrétneho predajcu, alebo sa rozhodnete pre niečo vlastné. Na trhu sú ponúkané fototapety rôznych rozmerov, s rôznymi motívmi a môžu nám suplovať len obraz, prípadne, ako klasické tapety, pokryť celú stenu. Skutočným skokom vpred je fakt, že z akejkoľvek fotografie požadovanej kvality dnes môže vzniknúť tapeta. Tu sa už naozaj fantázii medze nekladú a od vašej obľúbenej destinácie po rodinný portrét môžete mať stenu vytapetovanú naozaj čímkoľvek.

mesiac

Fototapety sú skutočne trendom. A tak, ako všetky trendy, majú svojich prívržencov aj odporcov. Nikto vám nezaručí, že o pár rokov ich nebudete znova zúrivo strhávať zo stien. Veríme však, že vďaka týmto riadkom si vyberiete tú správnu, ktorá vás každý deň znova milo prekvapí.

more

 

bambo

Text: Nina Kvasňovská     Foto: Eazywallz

  • Kategórie

Podobné články