Moderná architektúra

Globálna centrála Rossignol

Reklamný článok - 7. februára 2014 - 8798. zobrazení

Imidž spoločnosti Rossignol, historického lídra vo svete lyžovania, je úzko spojený s horami a snehom. Projekt vytvorenia globálneho riaditeľstva od architektov Isabel Herault a Yves Arnod nemá nič spoločné so stereotypnými kancelárskymi budovami, ide o akési „vzdanie holdu“ prírode a vrchom, no taktiež technológiám, ktoré sú nevyhnutné pre vrcholový šport.

herault-arnod
Foto © André Morin

Pozemok stojí uprostred roviny obklopenej horami. Jedná sa o úsek bývalej poľnohospodárskej pôdy, močaristej a dokonale plochej, ktorá je na severnej strane ohraničená diaľnicou Lyon-Grenoble.

rossignol-lyon-grenoble
Foto © André Morin

Architektúra bola navrhnutá špeciálne pre Rossignol, v prekvapivo minimalistickej forme, inšpirovaná športmi s doskou, plynulosťou pohybu, no taktiež reliéfom, snehom a vytesanými ľadovcami.

Strecha, ktorá obklopuje celý projekt, je topografiou v osmóze s prírodou a celou krajinou. Je organická a drevená, čím dopĺňa profil okolitých hôr.

drevena-strecha
Foto © André Morin

Strecha pokrýva tri typy priestorov. Pod prvú skupinu sa zaraďuje závodná dielňa na výrobu lyží, miestnosť na ukážku nových technologických značiek a ďalšie technické miestnosti.

Priestor v dielňach je pokrytý primárnou horizontálnou strechou z dreva, ktorá tak vytvára skrytý priestor, čo znamená, že žiadne technické prvky nie sú viditeľné zvonka.

kopula-strechy-rossignol-global-headquarters
Foto © André Morin

Druhý typ zahŕňa kancelárske podlahy, medzi ktorými sú napríklad administratívne a predajné oddelenia, oddelenie výskumu a rozvoja, oddelenie výskumu a dizajnu, a pod.

Tretí typ priestorov predstavuje „ulica“ – efektný a jasný priestor pre spoločenské stretnutia – ktorá pretína budovu zo strany na stranu.

strecha-rossignol
Foto © André Morin

Na výrobu vonkajšej fasády sa použili iba dva materiály: drevo (prírodný smrekovec) a sklo. Oceľová konštrukcia, ako organická kostra, načrtáva celkový tvar s jej viacerými zvlnenými plochami. Nepravidelný profil strechy a kancelárskych fasád ponecháva možnosť pre budúce rozšírenie podľa potreby.

Siege ROSSIGNOL - MOIRANS
Foto © Gilles Cabella

Dodatočné časti môžu byť pristavané bez toho, aby narušili rovnováhu alebo identitu projektu. Hrebeň strechy, spolu so skleníkom, je situovaný nad „ulicou“, čo znamená, že je najvyššie položeným bodom celej stavby, a v jeho vnútri sa nachádza „vysokohorská“ reštaurácia.

Siege ROSSIGNOL - MOIRANS
Foto © Gilles Cabella

Vo vnútri budovy to funguje ako v úle, v ktorom rôzne funkcie prichádzajú do kontaktu a ľudia si užívajú vzájomnú komunikáciu a získavanie skúsenosti zo spoločnej práce.

herault-arnod-architectes-rossignol-global-headquarters
Foto © André Morin

Originalitou tohto projektu je to, že na rozdiel od iných firiem, ktoré majú rozdelenú výrobu a administratívu, tu celá spoločnosť Rossignol – od výroby až po služby – pracuje pod jednou strechou.

Hlavným cieľom je vytvoriť určitú globálnu „synergiu“, ktorá by eliminovala všetky prekážky medzi dizajnom, servisom a technológiami.

rossignol
Foto © André Morin

Architekti: Hérault Arnod Architectes
Design tímu: Jérôme Moenne-Loccoz, Alexandre Pachiaudi, Camille Berar, Nicolas Broussous, Matthias Jäger
Klient: Lyže Rossignol
Fotografie: André Morin, Gilles Cabella

  • Kategórie

Podobné články