Hlina ako materiál pre povrchové úpravy

Reklamný článok - 10. októbra 2013 - 3588. zobrazení

Ďaľšie využitie hliny ako stavebného materiálu sú bezpochybne povrchové úpravy stien. “Hlinené omietky” ako ich ľudovo nazývame sú vhodné najmä na steny postavené z prírodných materiálov, no možné je ich aplikovať aj na konštrukcie postavené z bežných konvenčných materiálov, ako sú napríklad tehla, či betón.

omietka

Hlavnou výhodou pri hlinených omietkach je ich schopnosť akumulovať teplo a vodné pary. Ak sú teda omietky v dostatočnej hrúbke a ak sa v miestnosti pravidelne tvorí vlkosť, majú tieto schopnosť postarať sa o konštantné prostredie.

omietka-hlina

  • Hrubé omietky – omietky zo zmesi hliny, vody, piesku a  dlhšieho vlákna ako sú napríklad steblá slamy, sena, konopné vlákno, či zvieracie chlpy. Na zvýšenie vodeodolnosti, pri zachovaní priedušnosti sa tradične primiešavajú aj kravské alebo konské lajná, prípadne iná fermentačná šťava. Fermentačné procesy zvyšujú vodeodolnosť omietok.
  • Jemné omietky – omietky skladajúce sa podobne ako hrubé omietky z hliny a prímesí. Obsahujú kratšie alebo žiadne vlákno. Na zafarbenie sa používajú hliny rôznej farby alebo pigmenty. Farba piesku, tiež ovplyvňuje výslednú farbu omietky.
  • obkladové dosky či panely – tenké vylisované hlinené panely

Zdroj: organica.name

  • Kategórie

Podobné články