Hobitie domčeky

Hobitie domčeky

Redakcia - 6. októbra 2014 - 3464. zobrazení

Máte radi tajomno a rozprávky? Viete si predstaviť, že by ste mali bývať v hobitích domčekoch, podobne ako v trilógii Pán prsteňov? Ak sa Vám to zdá nemožné, musíme Vás vyviesť z omylu.

Stavba hobitieho domčeku vo Welse

Nízke domčeky, ktorých časť sa skrýva pod zemou, obrastené trávou v symbióze s prírodou zaujmú každého už na prvý pohľad. Známe rozprávkové obydlia sa stali inšpiráciou aj pre bežných ľudí. Jedným z nich je aj Simon Dale, ktorý pre svoju rodinu postavil domček práve v tomto štýle. Pri stavbe mu pomáhali najmä svokor a známy. O štyri mesiace bol domček hotový.

simon-dale

Hrdý majiteľ domčeku odhaduje, že stavba mohla stáť približne 3 800 eur.

Domček je vysoko ekologický a postavený tak, aby čo najmenej zasahoval do prírody.

Cieľom staviteľa bolo vytvoriť pre svoju rodinu príjemný a útulný príbytok, v ktorom by mohli žiť v symbióze s prírodou.

Fakty o dome a jeho výstavbe

Dom je zapustený do svahu, čo umožňuje eliminovať tepelné úniky. Na základy a nosné steny bolo použité ílovité blato a kamene z výkopových prác. Konštrukcia domu je postavená iba z dreva, ktoré našli v okolitých lesoch. Na tepelnú izoláciu boli použité slamené baly, ktoré sa vkladali do podlahy, stien i stropu.

strecha

Strecha je pokrytá hydroizolačnou fóliou a ílovým blatom. Podlahu v dome tvorí odpadové drevo. Staviteľ domu dostal tiež skvelý nápad pri zháňaní okien, káblov a potrubí. Všetko si priniesol zo skládky odpadu.

interior-hobbit-house

V dome sa na vykurovanie používa pec, ktorá prechádza cez veľké množstvo hliny a kameňa, ktorý teplo uvoľňuje pomaly. Na vykurovanie domčeka slúži drevo, ktorého je v okolitých lesoch dostatok. Na streche sa nachádza okno, ktoré do miestností prináša prirodzené svetlo. Dodávky elektriny boli vyriešené namontovaním solárnych panelov. Otázku vody vyriešili tak, že si vykopali vlastnú studňu.

Návrat k minulosti

Architektúra kruhových domov siaha do dávnej histórie. Do čias, kedy ešte ľudia nepoznali pravé uhly a preto svoje obydlia stavali do kruhových tvarov. Ide ešte o pôvodné kultúry. Podľa psychológie, miestnosti bez hrán pôsobia na psychiku človeka pozitívne, má v nich pocit väčšej bezpečnosti.

hobbit-house-interior

Omrzeli Vás klasické murované domy? Chceli by ste, aby bol Váš príbytok výnimočný a zároveň vysoko ekologický? Ak áno, núka sa Vám táto zaujímavá myšlienka. V súčasnosti už existujú aj spoločnosti, ktoré Vám pri stavbe tohto typu domu pomôžu.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: Simon Dale

  • Kategórie

Podobné články