Hobitie domčeky

Sú hobitie domčeky ekologickou formou bývania?

Redakcia - 5. marca 2019 - 10981. zobrazení

Máte radi tajomno a rozprávky? Viete si predstaviť, že by ste mali bývať v hobitích domčekoch, podobne ako v trilógii Pán prsteňov? Ak sa vám to zdá nemožné a nepredstaviteľné, musíme vás vyviesť z omylu. Hobitie domčeky sú čoraz viac obľúbenejšou alternatívnou formou bývania nielen v zahraničí, ale aj v našich končinách.

Čo sú hobitie domčeky?

Hobitie domčeky sú malými domčekmi, ktorých časť sa skrýva pod zemou. Tieto malé domčeky sú v dokonalej symbióze s prírodou, zapadnú do okolitého prostredia krajiny a strechy hobitích domčekov sú posiate trávou. Vďaka svojmu vzhľadu hobitie domčeky zaujmú každého už na prvý pohľad. Tieto známe rozprávkové obydlia sa stali inšpiráciou aj pre bežných ľudí. Jedným z nich je aj Simon Dale, ktorý pre svoju rodinu postavil hobití domček. Samotná výstavba hobitieho domčeka mu trvala štyri mesiace.

Výstavba hobitieho domčeka

Simon Dale, hrdý majiteľ jedného z prvých hobitích domčekov na svete tvrdí, že realizácia stavby ho stála približne 3 800 €. Všetky hobitie domčeky sú vysoko ekologickými a postavenými tak, aby čo najmenej zasahovali do prírody. Simonovým cieľom bolo vytvoriť pre svoju rodinu príjemný a útulný príbytok, v ktorom by mohli žiť v symbióze s okolitou prírodou.

Ako prebieha výstavba hobitieho domčeka?

Hobití domček je zapustený do svahu, čo umožňuje eliminovať tepelné úniky. Na základy a nosné steny bolo použité ílovité blato a kamene z výkopových prác. Konštrukcia domu je postavená iba z dreva, ktoré našli v okolitých lesoch. Na tepelnú izoláciu boli použité slamené baly, ktoré sa vkladali do podlahy, stien i stropu.

Strecha hobitieho domčeka

Strecha je pokrytá hydroizolačnou fóliou a ílovytím blatom. Podlahu v dome tvorí odpadové drevo. Simon pri zháňaní okien, káblov a potrubí dostal skvelý ekologický nápad, všetko si totižto priniesol z neďalekej skládky odpadov.

Interiér hobitieho domčeka

V dome sa na vykurovanie používa pec, ktorej teplo len pomaly prechádza cez veľké množstvo hliny a kameňa. Vykurovacím materiálom je drevo, ktorého je v okolitých lesoch dostatok. Na streche sa nachádza okno, ktoré do jednotlivých miestností prináša prirodzené denné svetlo. Dodávky elektriny boli vyriešené namontovaním solárnych panelov. Otázku vody vyriešili Simon tak, že si vykopal vlastnú studňu.

Architektúra „kruhových“ domov siaha do dávnej histórie. Do čias, kedy ešte ľudia nepoznali pravé uhly, a preto svoje obydlia stavali do kruhových tvarov. Podľa psychológie dokonca miestnosti bez hrán pôsobia na psychiku človeka pozitívne, tj., človek v nich má pocit väčšej bezpečnosti.

Hobitie domčeky zvnútra

Ak vás už omrzeli klasické murované domy a chceli by ste, aby bol váš príbytok výnimočný a zároveň vysoko ekologický, nebojte sa nových a alternatívnych spôsoboch bývania. Hobitie domčeky sú len jednou z viacerých možností…

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: Simon Dale

  • Kategórie

Podobné články