Ihličnaté okrasné dreviny do každej záhrady

Ihličnaté okrasné dreviny do každej záhrady

Reklamný článok - 9. apríla 2013 - 8324. zobrazení

V dnešnom článku sme si pre vás tentokrát prichystali ihličnaté okrasné dreviny. Ak máte záhradu, celú ladenú do „štýlu ihličnanov“, potom tieto stromy nesmú chýbať ani u vás. No naopak, keď je  vaša záhrada až nepekne nudná so všetkými tými listnatými krami, pokúste sa ju trochu oživiť „novou krvou“, ihličnatou drevinou, ktorú si práve kvôli jej nenáročnosti (neopadávajú jej listy) zamilujete.

Jazierko_ceder

Našou prvou voľbou je Céder himalájsky (Cedrus deodara Pendula). Tento strom existuje vo viacerých druhoch, preto je potrebné, aby ste ich rozlišovali podľa svojej potreby. Výhodou je, že ho môžete presádzať po celý rok, pretože je zakorenený v črepníkoch. Zväčša dorastá do výška 15 až 20 metrov (pri menších vzrastoch), no môže pokojne aj do 50 m, za pomoci šikovných rúk si tak z neho môžete vytvoriť aj živý plot. Táto exotická rastlina rastie pomerne veľmi rýchlo, preto sa z nej budú tešiť hlavne tí menej trpezliví. Ak postupujete od úplných základov, t.j. kúpili ste si semeno cédra a rozmýšľate čo teraz, je to veľmi jednoduché. Semienko zasadíte do črepníka a do jedného roka si ho nechajte na balkóne alebo niekde inde v črepníku. Približne po takomto čase ho potom môžete vysadiť von, do záhrady. Na to, aký je tento strom pekný, si vyžaduje len málo pozornosti. Ak mu však chcete dopriať väčší komfort, umiestnite ho na miesto, kde je viac slnečného svetla.

christmas-235357_1920

Druhou drevinou je  Smrek pichľavý (Picea pungens Glauca) – ľudový názov – strieborná jedlička. Jedná sa však o modrý smrek. Je úplne mrazuvzdorný, veľmi dekoratívny ihličnan. Patrí k najkrajším ihličnanom, predovšetkým vďaka stavbe a hustote ihličia. Vyžaduje vlhkú zem, preto je potrebné ju zalievať častejšie, no nie až príliš často. Dorastá do výška 20 metrov, no všetko záleží len na vás, pri vhodnom hnojení môže dorásť aj viac, no zase ak ju budete strihať do iného tvaru, prispôsobí sa. Nároky na slnko má pomerne vyššie, keďže na svoj rast potrebuje viac slnečného svetla. Pri tejto drevine nepotrebujete poznať žiadne ďalšie špeciálne rady, môžete sa o ňu starať ako o každý iný ihličnan. Ideálna tiež ako vianočný stromček ihličie neopadáva a vydrží pomerne dlho.

plant-163393_1920

Treťou variantou je Thuja occidentalis ‘Smaragd– tuja západná. Klasická drevina, ktorá by nemala chýbať v každej väčšej záhrade (ak sa tam samozrejme svojím vzrastom hodí). Vysádza sa zväčša na miesto, kde je cez deň dostatok svetla a slnečných lúčov, keďže to na svoj rast potrebuje. Polieva sa pravidelne, vlhká zem je nutnosťou, no opäť si dávajte pozor, aby ste to nijako neprehnali, to by jej v žiadnom prípade nepomohlo. Odrezky mladých výhonkov sa odrežú v máji a júni. Je bežné, že na jeseň jej zhnednú niektorí časti, určite nemusíte chytať paniku, na jar to sfarbenie zmizne. Ak ste sa rozhodli zmeniť jej tvar a ostrihať si ju podľa vlastných predstáv, môžete tak urobiť prakticky kedykoľvek, okrem obdobia mrazov, vtedy by to nemuselo dopadnúť dobre. Najobľúbenejším druhom je tuja smaragdová, ktorá sa najčastejšie vysádza ako živý, dekoračný plot.

Dúfame, že sme vám aspoň trochu pomohli pri rozhodovaní a teraz je už len na vás, ako si svoju záhradku skrášlite.

  • Kategórie

Podobné články