Jahody z Vašej terasy

Redakcia - 19. januára 2015 - 7019. zobrazení

Jahody patria v našich končinách medzi obľúbený druh ovocia. Tí, ktorí majú záhradu si ich často pestujú sami. Ostatným neostáva nič iné ako si ich v sezóne zakúpiť. Čo by ste povedali na to, keby ste si jahody mohli doma pestovať aj Vy, napriek tomu, že nemáte dostatok priestoru? Ak sa Vám táto myšlienka zapáčila, prinášame Vám pár tipov ako na to.

jahody

Jahodník alebo pyramída na jahody

Ideálnym riešením pre malé priestory je tzv. jahodník. Pýtate sa, o čo ide? Jahodník je v podstate konštrukcia v tvare pyramídy. Jednotlivé podlažia na ktorých sú umiestnené sadeničky jahôd sú vystlané hlinou a tým pádom máte možnosť na malej ploche vypestovať slušnú zásobu tohto chutného ovocia.

pflanz-pyramide
Zdroj foto: (link)

Rozmery pyramídy sú zvyčajne do 2 metrov. Môžete si ju zakúpiť alebo vyrobiť. Postačia Vám staré dosky, ktoré môžete zúžitkovať na zhotovenie konštrukcie.

Závesné vaky

Ďalšou z možností ako si vypestovať jahody v domácom prostredí a zároveň sa vyhnúť pesticídom je využiť závesné vaky. Výhoda týchto vakov spočíva v tom, že ich môžete jednoducho zavesiť napríklad na balkón, čo je ideálne riešenie najmä pre tých, čo nemajú záhradu ani terasu. Na spodnú časť vaku sa vložia semienka alebo sadeničky a zvrchu sa pridá zemina. Rastliny vyrastajú z bokov vaku. Jahody sa zalievajú zhora. Vďaka gravitácii tak majú rastliny stálu vlahu. Okrem jahôd môžete závesné vaky využiť aj na pestovanie paradajok a podobne.

topsy-turvy
Zdroj foto: (link)

Ak ste stále túžili po vlastných jahodách, na ktorých si budete pochutnávať s rodinou, ale nemali ste ich možnosť pestovať, pretože nemáte záhradku, veríme, že naše tipy Vás zaujali. Ide o jednoduchú formu ako si zabezpečiť zdravé a veľmi obľúbené ovocie bez zbytočných pesticídov a konzervantov.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články