Javorina oslavuje 70 rokov

Javorina oslavuje 70 rokov

Tlačová správa - 25. októbra 2017 - 2796. zobrazení

Na bohatú históriu drevospracujúceho priemyslu na Slovensku úspešne nadväzuje už len niekoľko slovenských podnikov. Výrobné družstvo Javorina sa radí v Európe medzi absolútnu špičku medzi výrobcami masívneho dreveného nábytku. Tento rok oslavuje Javorina už 70 rokov a podľa ocenení má stále čo ponúknuť.

nábytok

Javorina bolo prvé z desiatich výrobných družstiev, ktoré na Slovensku vznikli po druhej svetovej vojne a v súčasnosti je aj jediným výrobným družstvom, ktoré dokázalo prežiť neľahké obdobie ekonomickej transformácie a neustále reagovať na rýchlo meniace sa trendy v nábytkárskom priemysle. V súčasnosti pracuje v Javorine 59 zamestnancov v jednosmennej prevádzke, ktorí v roku 2016 vyrobili 10 500 kusov kvalitného masívneho nábytku. Družstvo vykázalo zisk, pričom tržby vzrástli v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 8% a dosiahli výšku takmer 1,8 milióna eur.

stolík

Vďaka kvalitným materiálom a ich precíznemu spracovaniu značka pravidelne boduje na výstavách: V Nitre získala ocenenie Výrobok roku 2010 a stala sa niekoľkonásobným laureátom Ceny Veľtrhu nábytku.  Ministerstvo kultúry zas udelilo výrobnému družstvu Javorina Národnú cenu za dizajn. Súčasné portfólio Javorina je postavené na ucelených kolekciách nábytku v niekoľkých líniách, navrhnutých dizajnérom Leom Čellárom, ktorý v spoločnosti zastáva zároveň pozíciu konateľa. Okrem jeho návrhov a dizajnových riešení spolupracuje Javorina aj s externými dizajnérmi z Českej republiky a Talianska. Priestor dáva aj slovenským študentom dizajnu.

nábytok

Prevažuje export

Javorina sa z družstva zameraného na výrobu ľudovoumeleckých predmetov postupne pretransformovala na významného hráča v slovenskom nábytkárskom priemysle. Od roku 1999 sa výroba aj odbyt zameriavali hlavne na produkciu masívneho dubového nábytku vysokej kvality, pričom až 70% produkcie Javorina vyvážala do krajín EÚ, ale aj Ruska, či Austrálie. „Aktuálny podiel exportu na odbyte je 65%, no v najbližších rokoch chceme posilniť svoju pozíciu na domácom trhu. Zahraničné trhy sú pre nás nesmierne zaujímavé, no ako slovenská firma, chceme ponúkať naše produkty viac aj domácim zákazníkom,“ vysvetľuje Slavomír Alžbetkin, obchodný riaditeľ Javorina, v.d.

Posilnenie pozície na domácom trhu

Posilnenie pozície na domácom trhu

V auguste minulého roku vstúpil do Javoriny nový väčšinový podielnik, ktorý inicioval nové smerovanie družstva a s tým spojené nevyhnutné zmeny. Prvým krokom bol rebranding spoločnosti, na ktorý budú plynulo nadväzovať viaceré zmeny vizuálnej a ideovej prezentácie značky aj vybraných kolekcií. Družstvo plánuje rozširovanie výroby, no bude sa musieť vysporiadať s limitmi, prameniacimi z vlastností masívneho dreva – a to  tak dostupnosťou, ako aj samotným výrobným procesom, vrátane sušenia.

 masívneho dreva

„Prioritou v nadchádzajúcich rokoch bude pre Javorinu posilnenie pozície na domácom trhu a rozšírenie pôsobnosti v Českej republike,“ opisuje plány Slavomír Alžbetkin. „Máme tu veľké rezervy a pritom je nám domáci trh najbližší. Navyše rastie ekonomika aj investície, čo pozitívne vplýva na príjmy obyvateľstva,“ dodáva Alžbetkin. Domácich spotrebiteľov chce výrobné družstvo osloviť nadčasovým dizajnom a vysokou kvalitou výrobkov. Ponuku by tak v blízkej budúcnosti mali doplniť náročnejšie produkty pre náročnejších zákazníkov.

  • Kategórie

Podobné články