Kovové vyšívanie

Kovové vyšívanie

Redakcia - 24. marca 2014 - 7077. zobrazení

Prekvapivý dizajn, ktorý vám ponúkame v dnešnom článku, vytvorila litovská umelkyňa Severija Inčirauskaitė – Kriaunevičienė. Severija sa rozhodla vyskúšať si vyšívanie kovových predmetov, ako sú vedrá, tienidlá, lyžice či dvere auta. Ako motívy zvolila kvetinové a ozdobné vzory, ktoré našiel v dekoratívnych časopisoch. Zatiaľ čo samotné vyšívanie by vo vás nevyvolávalo žiadny špeciálny dojem, v spojení s týmto netradičným materiálom, to v človeku vytvára rozličné pocity a divák sa musí až čudovať, ako mohol niekto prísť s takýmto nápadom.

Jej starostlivo naplánované obrazy prinášajú nový pohľad na starnúce remeslo a zároveň tak zdôrazňujú svoj pôvod v minulosti. V jednej eseji sa doktorka Jurgita Ludavičienė vyjadrila k tvorbe tejto umelkyne:

Je obdivuhodné ako Severija neutralizuje gýč a sentimentalitu, ktorá vychádza z niektorých obrazcov. Čerpala inšpiráciu z povojnovej litovskej dediny, s ktorou v súčasnosti umelci stratili akékoľvek spojenie; alebo zo sovietskeho prostredia, kedy museli ženy všetko ozdobovať ručnými prácami bez ohľadu na to, aká forma sa od nich vyžadovala. V niektorých prípadoch tak nejde len o skrášlenie kovového predmetu, ale aj o vytvorenie dojmu pohody a uvoľneného napätia.

stary-ryl

stara-plechovka

zemiaky

lyzica

plechove-nadoby

prikrivka

cross-stitch

lampy

car

Foto: Modestas Ežerski

  • Kategórie

Podobné články