Kozub, gril či ohnisko?

Kozub, gril či ohnisko?

Redakcia - 8. júla 2016 - 5449. zobrazení

Záhrada je skvelým priestorom na relax, načerpanie nových síl či posedenie s rodinou či svojimi najbližšími pri grilovačke. Rozmýšľate nad tým, že do svojej záhrady si zadovážite kozub, gril či ohnisko? Potom je tento článok určený práve pre vás. Dnes sa pozrieme na to, podľa čoho sa pri výbere rozhodovať. Faktorov, na ktoré prihliadame je hneď niekoľko – veľkosť záhrady, dispozičné riešenie záhrady, výškový profil, náš vkus a v neposlednom rade financie. Nech si už zvolíme čokoľvek, všetko má svoje výhody aj nevýhody.

Ohnisko

•    Ohnisko – je najjednoduchšia a najlacnejšia varianta v našej záhrade. Dá sa rýchlo postaviť aj demontovať a podľa potreby premiestniť inde. Na jeho výstavbu postačia kamene alebo iný nehorľavý materiál. Ak milujete sedenie pri otvorenom ohni, určite siahnite po ohnisku. Mnoho ľudí je presvedčených o tom, že nič sa nevyrovná čaru sedenia všetkých v kruhu práve tak, ako keď sme boli ako deti na školskom výlete, či v tábore.
•    Kozub – väčšina kozubov je stabilne postavená na zem, preto treba správne zvoliť pre neho priestor. Jeho nevýhodou je, ale oveľa väčší finančný náklad k jeho postaveniu ako u ostatných možností. Na druhej strane dotvára okolie a celkovo spríjemňuje posedenie v záhrade. Vytvoriť si z neho môžeme dokonca celú letnú kuchyňu. V súčasnosti sú ale už aj dostupné prenosné formy kozubov, ktoré sú zhotovené z ľahších materiálov.
•    Gril – ide zväčša o prenosný spôsob úpravy jedla (grilovania). To je jeho najväčšou výhodou. Okrem toho zaberá menej miesta ako kozub a je lacnejší. Nevýhodou je možno to, že neposkytuje čaro posedenia pri ohni, ako v predošlých dvoch prípadoch. Slúžia teda iba na prípravu jedla, pričom kozub a ohnisko slúžia  aj na spríjemnenie atmosféry, či zohriatie sa pri ohni za chladnejších večerov.

Gril

Netreba zabúdať na to, že dôležité je pri umiestňovaní samotného ohňa dbať na bezpečnosť. Treba vybrať miesto na záveternej strane, vzdialené od domu, či stromov a hlavne ak sa jedná o kozub, aby  bol postavený z nehorľavých materiálov. Ak dodržíme všetky predpisy, určite sa budeme dlho tešiť z príjemného posedenia na čerstvom vzduchu v lete, či na jeseň.

  • Kategórie

Podobné články