Kratšie jesenné dni vyžadujú výber správneho osvetlenia

Kratšie jesenné dni vyžadujú výber správneho osvetlenia

Redakcia - 9. októbra 2018 - 610. zobrazení

Dni sa skracujú, denného svetla ubúda, ortuť na teplomere klesá čoraz nižšie. Nielenže v tomto období trávime viac času doma, počas kratších dní musíme aj častejšie svietiť. S tým sa spája aj otázka výberu osvetlenia, ktoré má prispieť ku komfortu a úspore.

Čo všetko zohľadniť pri výbere osvetlenia

Čo všetko zohľadniť pri výbere osvetlenia:

Typ – Kúpa osvetlenia by mala začať výberom typu. Súčasný trh je dosť rozmanitý, takže okrem lustrov a stolných lampičiek si môžete zaobstarať nástenné modely, bodové svetlá, mobilné lampy a rôzne iné.

Materiál – Luxusný krištáľ, štýlová keramika či charizmatické sklo. Možností, aký materiál pri kúpe zvoliť, je niekoľko, takže zladiť osvetlenie s ďalším zariadením nebude problém.

Dizajn – Ak máte vybraný materiál, voľba dizajnu by už mala byť hračka. Aj v tomto prípade sa dá využiť rozmanitosť ponuky, takže na svoje si prídu milovníci klasiky, moderného gýču,  vkusnej konvencie aj umeleckej extravagancie.

Cena – Kombinácia všetkých 3 faktorov nám napovie, v akom cenovom rozpätí si dokážeme vhodné svietidlá zakúpiť. Kým na type a dizajne šetriť môžeme, veď pekné osvetlenie nemusí stáť veľa, do materiálu, trvácnosti a intenzity svetla by sme sa nemali báť investovať aj viac.

Vplyv osvetlenia v interiéroch

Dizajnéri odporúčajú skĺbiť viac svietidiel naraz

V snahe zabezpečiť si doma optimálne osvetlenie sa pri zariaďovaní odporúča kombinovať viaceré druhy svietidiel. Dizajnéri na to využívajú osvedčené pravidlo, tzv. vrstvenie svetla.

vrstvenie svetla

  1. Najprv sa vyberie luster či stropné bodové svetlá, ktoré sú primárnym zdrojom osvetlenia v miestnosti.
  2. Následne sa vsádza na rôzne nástenné, stolné alebo závesné svietidlá, ktoré sa využívajú pri čítaní, štúdiu alebo iných pracovných aktivitách.
  3. Poslednou vrstvou sú atmosférické svetlá, ktoré majú slúžiť na vytváranie atmosféry v izbe. Ide o rôzne doplnkové lampičky, tlmené svetlá alebo umelé sviečky schopné navodiť náladu.

Aké svietidlá sú vhodné do jednotlivých izieb:

Detská izba – centrálny luster, stolné lampy na učenie, tlmené svetlá nad alebo za posteľou

Obývačka – luster, ktorý nemusí byť v strede, záhlavné lampy nad gaučom, atmosférické svetlá v rohoch

Spálňa – lampy na stolíkoch pri posteli, tónované atmosférické svetlá, luster nie je nutný

Kúpeľňa – stropné bodové svetlá, nástenné svetlá nad zrkadlom, 1 atmosférická lampa

Kuchyňa – centrálny luster alebo bodové svetlá, pracovné lampy nad kuchynskou linkou

Chodba – bodové svetlá, nástenné lampy nad zrkadlom

moderného gýču

Vplyv osvetlenia v interiéroch na našu psychickú pohodu, dobrú viditeľnosť očí a schopnosť mysle udržiavať koncentráciu je vedcami dokazovaný opakovane. Dvojnásobne to platí práve v jeseni, kedy svietime viac ako pol dňa, v prípade sychravých dní skoro celý deň. Ak k tomu prirátame aj estetickú úlohu osvetlenia, potom je výber správnych svietidiel viac ako dôležitý.

Text: Róbert Bosák    Zdroj/foto: BigHome.sk

  • Kategórie

Podobné články