Ktoré stavebné materiály udávajú tento rok smer?

Ktoré stavebné materiály udávajú tento rok smer?

Redakcia - 6. marca 2017 - 7214. zobrazení

Ktoré materiály uplatniť pri výstavbe? Podľa čoho zistiť, čo sa k danému projektu najviac hodí? S takýmito otázkami nám môže pomôcť prehľad aktuálnych trendov, ktoré tento rok udávajú smer celému stavebníctvu.

Ako je už každý rok zvykom, trendy v najvyužívanejších stavebných materiáloch ovládne len pár vyvolených. V porovnaní s predchádzajúcim rokom nenastalo veľa zmien, akurát o kúsok pozornosti zabojujú aj zástupcovia alternatívy.

Drevo vládne trvalo udržateľnej výstavbe

Drevo vládne trvalo udržateľnej výstavbe

Je to už zopár rokov, čo drevo zažíva ďalší veľký boom. Ten prišiel najmä s uplatňovaním ekologických stavebných princípov, ktoré majú podporiť trvalo udržateľnú výstavbu. Zdravý a elegantný prírodný materiál už nenájdeme len ako doplnok, ale priamo ako hlavný prvok fasád a stavebných konštrukcií celých budov.

Betón v rôznych podobách

Odolnosť a flexibilita robí z betónu jeden z najvyužívanejších materiálov. Napriek expanzii ekologickej výstavby je neodmysliteľnou súčasťou mnohých projektov, no nie iba v klasickej forme. Stavbári ho využívajú v rôznych podobách od perlit betónu až po estetický pohľadový betón zdobiaci interiéry.

Betón v rôznych podobách

Pálená tehla sa teší rastúcej obľube

Bohatý príbeh spojený s výstavbou budov píše aj pálená tehla. Tá sa osvedčila vďaka skvelej odolnosti a vynikajúcim izolačným vlastnostiam. Za zmienku stojí aj pomer ceny a kvality, ktorý patrí k tým lepším.

Pálená tehla sa teší rastúcej obľube

O slovo sa hlásia alternatívne materiály

Hlina a slama – Kto chce skromný ekologický domček, tomu netreba ani drevo, ani betón. Výstavbu zvládne pomocou hliny a slamy, ktoré zaistia to základné, a teda teplo a ticho.

Penový polystyrén – Špeciálne upravený polystyrén  sa už dlhšie využíva pri zatepľovaní, no po vzore japonských architektov sa dá uplatniť aj pri výstavbe modulových domov. Tie vraj prežijú zemetrasenia a čo je najlepšie, na zdravie obyvateľov nemajú nepriaznivé účinky.

Konope a ovčia vlna – Tieto materiály síce nevyužijeme pri konštrukciách, no ako izolácia sa hodia na mnoho stavieb. Navyše odolávajú vlhkosti a zaisťujú príjemné domácke prostredie.

Alternatívne materiály si zatiaľ nezískali veľa dôvery, no ako účelový doplnok môžu pomôcť každej výstavbe alebo rekonštrukcii. Pri realizácii tak môžeme v snahe zvýšiť kvalitu budovy kombinovať každý z materiálov udávajúcich tohtoročný smer.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články