strecha-1048 × 792

Ktoré strešné krytiny sú najodolnejšie?

Ak prirovnáme dom k ľudskému telu, strecha bude jeho hlavou. A strešná krytina na seba preberie úlohu vlasov, teda pokrývky hlavy starajúcej sa o vzhľad a zároveň aj o ochrannú funkciu. Práve preto bude výber správnej krytiny viac než dôležitý.

Od toho, akú krytinu použijete na ochranu svojej strechy, bude závisieť celková kvalita vašej stavby. Možností je viacero, no podľa odborníkov, predajcov aj spokojných zákazníkov bude najlepšie vsadiť na niektorý z 3 najpredávanejších variantov. Konkrétny výber však závisí od danej nehnuteľnosti, jej polohy, využitia a konkrétnych parametrov.

svojej strechy

Pálená krytina– Každá z krytín má viacero pozitív, no tá pálená ich má jednoznačne najviac. Okrem skvelej odolnosti si zachováva aj farebnú stálosť a jej dopad na životné prostredie je nulový. Obľúbená je najmä pri výstavbe rodinných domov, no jej pozitíva sa dajú uplatniť pri akejkoľvek nehnuteľnosti.

Betónová škridla – Betón bol vždy zárukou pevnosti a odolnosti, čo platí aj v prípade výroby škridly z tohto materiálu. Avšak problémom je jej hmotnosť, pretože vo väčšine prevedení je ťažší a tým dáva zabrať nielen streche, ale statike celej budovy. Neprajníci sa často sťažujú aj na postupnú stratu farby, no k tej dochádza len pri výbere nekvalitnej škridly.

Krytina z plechu – Plechové modely sú z hľadiska kvalitatívnej stránky trochu podceňované. Aj keď ich odolnosť voči vlhkosti nie je najlepšia, na druhej strane sa neboja mechanických poškodení. Dopyt po nich je vysoký hlavne kvôli flexibilnému využitiu, nakoľko sa hodia na všetky typy budov bez ohľadu na to, či ide o novostavbu alebo starší objekt.

strecha

Na trhu sú aj iné druhy strešnej krytiny, no tým sa nepodarilo presadiť tak dobre ako týmto 3, snáď len s výnimkou keramickej. Tá sa však vzhľadom na odolnosť nemôže rovnať ani jednej z vyššie uvedených krytín, nakoľko ich kvalitatívna stránka je omnoho lepšia.

Text: Róbert Bosák

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

UložiťZostaňte štýlový a sledujte nás aj na Facebooku