lampa

Kúpa osvetlenia na dlhé zimné večery

Krátke dni, sychravé počasie, nedostatok denného svetla. Jedným z obrázkov zimy sú dlhé tmavé večery, počas ktorých nám robí  spoločnosť umelé osvetlenie. To má značný vplyv na našu psychickú pohodu, takže pri jeho výbere dbajme o kvalitu a komfort.

Výber správneho domáceho osvetlenia zohráva pri zariaďovaní interiéru kľúčovú úlohu. Od toho, aké svietidlá máme doma, sa odvíja naša pohoda, kvalita bývania aj spotreba energie, čo je dosť na to, aby sme mohli riskovať kúpu nevhodných lámp a žiaroviek. No vieme, čo je pri výbere dôležité a ktoré svietidlá sa hodia do jednotlivých izieb?

osvetlenie

5 faktorov, ktoré zohľadniť pri výbere:

– dispozičné riešenie a priestrannosť interiéru

– veľkosť, tvar a umiestnenie okien v priestore

– veková skupina obyvateľov jednotlivých izieb

– dôraz na výraznejšie presvetlenie detailov

– kvalita a úspornosť vybraných svietidiel

Výber svietidiel do jednotlivých izieb

Výber svietidiel do jednotlivých izieb:

Detská izba – Osvetlenie detskej izby má plniť dve úlohy naraz, nakoľko tento priestor slúži na hru aj štúdium a podľa toho je potrebné vyberať svietidlá. Centrálny luster môžu doplniť stolné lampy a jedno svietidlo s tlmeným svetlom sa odporúča umiestniť za záhlavie postele.

Spálňa – Časy veľkých okrúhlych lustrov v strede spálne sú preč. Mnohým obyvateľom tejto izby postačia lampičky na nočných stolíkoch a niekoľko bodových svetiel na strope. V spálni sa osvetlenie používa len výnimočne, takže absencia veľkých lámp vôbec nezníži komfort.

Obývačka – Obývacia izba ponúka pri výbere svietidiel najviac možností. Vybrať si môžeme z rôznych druhov osvetlení, stačí ak budú ladiť s nábytkom a spĺňať praktickú funkciu. Sadu svietidiel môžeme rozdeliť podľa zón v obývačke a podľa intenzity potrebného svetla v nich.

Kuchyňa – Luster v strede miestnosti nedokáže rovnomerne osvetliť celý priestor, čo môže byť v kuchyni prekážkou. Preto sa odporúča inštalácia bodových LED svetiel, ktoré nie sú len  praktické, ale šetria aj spotrebu energie.  

Kúpeľňa – Podobne ako v kuchyni, aj do kúpeľne sa hodia bodové svetlá schopné odolávať výparom a vlhkosti. V prípade zrkadlových skriniek nad umývadlom môžeme využiť menšiu závesnú lampičku, ktorá pri výbere správnych žiaroviek zlepší viditeľnosť.

lampa

Pri kúpe nových svietidiel musíme brať do úvahy konkrétny typ interiéru, jeho zariadenie a celkové dispozičné riešenie. Práve to je pri výbere správnych doplnkov schopných splniť praktickú aj estetickú úlohu a podieľať sa na vytváraní komfortného bývania smerodajné, obzvlášť ak ide o umelé osvetlenie ovplyvňujúce našu pohodu počas zimných večerov.

Text: Róbert BosákZostaňte štýlový a sledujte nás aj na Facebooku