Majestátne drevené kone v životnej veľkosti

Majestátne drevené kone v životnej veľkosti

Redakcia - 18. januára 2019 - 9949. zobrazení

Brit James Doran vytvoril tieto neuveriteľné drevené sochy koní v životnej veľkosti zo starého naplaveného dreva. Drevené sochy koní však neboli jeho prvým počinom... Ide o pokračujúcu súčasť série drevených zvieracích sôch vytvorených zo starého naplaveného dreva.

Drevené sochy cválajúcich koní

James Doran sa v rámci všetkých svojich umeleckých diel pokúša zachytiť dynamickosť daného objektu. V tomto prípade sa pokúsil zachytiť pohyb cválajúcich koní na pobreží Filipín. Drevené sochy koní však nie sú typickými drevenými sochami. Čo však odlišuje tieto drevené sochy od iných? Odpoveď je jednoduchá... Je to práve dokonale zachytená dynamickosť pohybu koní. Po prezretí fotografií v článku pravdepodobne každý uzná, že Jamesovi sa skutočne podarilo zachytiť to, čo bolo jeho cieľom. Však posúďte sami...

Drevené kone

Zmysel pre detail...

Počas mnohých rokov, ktoré James prežil na Filipínach sa mu podarilo vytvoriť veľký okruh "zberačov naplaveného dreva", ktorí mu následne začali pomáhať a podporovať ho v tomto netradičnom, ale o to pôsobivejšom druhu umenia.

Proces tvorby, týchto umeleckých diel zabral Jamesovi neuveriteľné množstvo času. Ak pracuje na nejakej drevenej soche, rukami mu prejde neuveriteľné množstvo starého naplaveného dreva. Zmysel pre detail sa prejavuje najmä v tom, že James vyberá kúsky naplaveného dreva, ktoré najlepšie vystihujú prirodzenú "podobu" zvieraťa a najmä odzrkadľujú jeho svalovú štruktúru. Práve dokonalý zmysel pre detail stojí za realistickou podobou všetkých Jamesovych drevených sôch.

Kone vytvorené z naplaveného dreva

Kto je James Doran?

James strávil svoje detstvo v predajni starožitnosti, ktorú vlastnili jeho rodičia. Počas svojho dospievania sa nezdokonaľoval len v oblasti starožitníctva, ale aj stolárstva. Keď dospel, nebol len "vyučeným" starožitníkom, ale aj šikovným stolárom, ktorému neskôr učarovalo umelecké rezbárstvo.

James Doran a jeho drevený kôň

V roku 2005 sa James presťahoval na Filipíny a začína pracovať so starým naplaveným drevom. Spočiatku sa však venoval výrobe "klasického" nábytku. Keďže výroba nábytku neuspokojila Jamesovu umeleckú dušu, prichádza v jeho živote zlom, kedy sa začína venovať výrobe rôznych drevených sôch, predovšetkým však z ríše zvierat.

interactive connectionVedeli ste, že? Vytvorenie jednej drevenej sochy v životnej veľkosti trvá Jamesovi 1000 až 3000 hodín.

Socha dreveného koňa
  • Kategórie

Podobné články