Obývačka zariadená v pop-art štýle

Moderný Pop-art štýl

Redakcia - 17. septembra 2016 - 8847. zobrazení

Rozmýšľate v akom štýle si zariadite svoju domácnosť? Potom sa možno inšpirujete moderným pop-art štýlom, ktorý v sebe nesie voľnosť a zároveň určitú dávku výstrednosti. Dnes vám o tomto štýle prezradíme ešte oveľa viac.

Štýl v dizajne Andyho Warhola

Pop-art štýl je špecifický jemnou dávkou drzosti, ale aj vtipu a optimizmu. Jeho podstata spočíva v kombinácií vizuálnych prejavov veľkomestskej kultúry ako reklamy, fotografií, komixov či reklám. Tento štýl vznikol na prelome päťdesiatych a šesťdesiatych rokov minulého storočia, ale stále má svojich priaznivcov.

V tom období bol veľmi obľúbený najmä vo veľkých mestách ako sú napríklad Londýn či New York. Môžeme konštatovať, že v poslednom období pop-art štýl zažíva svoj veľký návrat. Hlavnou tvárou tohto umeleckého smeru je aj svetoznámy výtvarník Andy Warhol.

 Andy Warhol

Špecifiká pop-art štýlu

Tento štýl je ľahko rozpoznateľný. Jeho hlavnou myšlienkou je poukázať na to, že umenie sa nachádza vo všetkom, čo je okolo nás. Autori sa zamerali na veci, ktoré sú bežnou súčasťou nášho života, avšak vdýchli im nový rozmer. Jedným z typických znakov pop-art štýlu sú veľké formáty – veľké plagáty, fotografie…

V interiéry sa využívajú  výrazné, pestré farby. Charakteristické sú krikľavé a prevažne sýte farby ako červená, oranžová, žltá, zelená. Pop-art štýl je akási ignorácia klasického dizajnu. Pop-art (populárne umenie) sa snaží zdôrazniť slobodu a hlavným heslom tohto hnutia je „všetko je možné“.

Nábytok nemá čisté línie, môže mať rôzne tvary. In sú aj výrazné vzory ako bodky, kruhy a podobne. Ak navštívite domácnosť zariadenú v pop-art štýle, určite v nej nájdete rôzne plagáty známych osobností, rôzne plastové doplnky a pestré farby.

pop-art štýlu

Atmosféra nočného mesta

Ak si chcete svoj domov zariadiť v tomto štýle, potom určite stavte na tzv. atmosféru nočného mesta. Docielite ju tak, že použijete rôzne druhy osvetlenia, LED pásikov a na steny môžete pokojne zavesiť reklamné pútače.

Doplnky vo vašej domácnosti by mali obsahovať komerčné odkazy. Jedným z najtypickejších príkladov je plechovka Coca-coly, či rôzne textílie s motívom komixov.

nočné mesto

Zariadiť si svoj domov v pop-art štýle chce aj určitú dávku odvahy. Tento štýl je určený najmä pre ľudí, ktorí netrpia predsudkami, sú bez záväzkov a patria k tzv. mestským ľuďom.

  • Kategórie

Podobné články