mrakodrap v new yorku

Mrakodrap v New Yorku v tvare obráteného písmena U

Redakcia - 17. novembra 2018 - 2619. zobrazení

Oiio Studio predstavilo architektonické plány prvého mrakodrapu na svete, ktorý bude v tvare obráteného písmena U. Tento mrakodrap s názvom „The Big Bend“ („Veľký Oblúk“) sa bude nachádzať v New Yorku, konkrétne na 57 ulici v štvrti Manhattan.

mrakodrap new york

Najkrajší mrakodrap v New Yorku?

Tento ambiciózny projekt už v svojej prípravnej fáze posúva doterajšie hranice súčasnej architektúry v mnohých oblastiach. Najväčší progres však nastane v oblasti zakrivenia budov. Ak všetko pôjde podľa pripraveného projektového plánu, "Veľký Oblúk" sa stane najdlhšou budovou na svete s dĺžkou 1219 metrov.

mrakodrap v new yorku

"Veľký Oblúk" svojou dĺžkou prekoná aj doterajší najvyšší mrakodrap na svete Burj Khalifa, ktorý meria 829 metrov a nachádza sa v Dubaji. V súčasnej architektúre sa však medze nekladú, čoho dôkazom je aj mrakodrap s umelo vybudovaným vodopádom, ktorý nájdeme v Číne.

najvyššie mrakodrapy na svete

Atypický tvar mrakodrapu

Unikátny tvar „Veľkého Oblúku“ má okrem posúvania doterajších limitov súčasnej architektúry aj praktické využitie. Tak ako všetky veľkomestá na svete, aj New York zápasí s alarmujúcim nedostatkom voľnej stavebnej plochy. Americkí architekti navrhli tento jedinečný tvar najmä preto, aby maximalizovali úžitkovú plochu mrakodrapu.

Slávni predchodcovia "Veľkého Oblúku"

Ďalším dôvodom, ktorý viedol architektov k navrhnutiu tohto jedinečného tvaru sú stavebné zákony mesta New York, ktoré zakazujú stavať mrakodrapy vyššie než 610 metrov. V súčasnosti je najvyšším mrakodrapom One World Trade Center s výškou 541 metrov.

Predchodcom One World Trade Center bolo slávne World Trade Centrum, ktorého dva najvyššie mrakodrapy, tzv. „americké dvojčatá“ merali 417 a 415 metrov až do teroristického útoku v roku 2001.

Inžinierska výzva

Najväčšou inžinierskou výzvou však bude navrhnutie výťahu, ktorý by bol schopný prepravovať ľudí aj v oblých častiach mrakodrapu. Moderná architektúra posúva svoje limity míľovými krokmi, no či sa to podarí aj inžinierom, ktorí majú za úlohu zhotoviť tento unikátny výťah, uvidíme neskôr.

mrakodrap

Zdroj/foto: Oiio Studio

  • Kategórie

Podobné články