Na čo si dať pozor pri výbere plastových okien

Na čo si dať pozor pri výbere plastových okien

Reklamný článok - 24. augusta 2015 - 6609. zobrazení

Plastové okná majú veľa výhod od priaznivej ceny, cez dobrú tepelnú izoláciu až po ľahkú údržbu. Určitou nevýhodou môže byť fakt, že nie je vidieť dovnútra profilu plastových okien. Na čo sa zamerať, aby výhodná kúpa plastových okien nebola nákupom „mačky vo vreci“.

Kvalita plastových okien sa nespozná hneď

Plastové okná sú dlhodobo na našom trhu najžiadanejším typom okien. Po určitých negatívnych skúsenostiach s ich kvalitou si ľudia starostlivejšie vyberajú, aké plastové okná si zadovážia.

Skutočná kvalita plastových okien sa totiž prejaví až po určitej dobe, a to väčšinou v zimnom období.

Problémy môžu častejšie nastať v prípade, že sa jedná o plastové okná či plastové balkónové dvere väčších rozmerov, prípadne vo farebnom dekore. Prečo?

Prvým úskalím môže byť tvarová stálosť, ktorú pri plastových oknách klasickej konštrukcie zaisťuje oceľová výstuha vnútri profilu. Pokiaľ je kvalita výstuhy podcenená alebo u okien väčších rozmerov celkom chýba, môže dôjsť ku skrúteniu rámov aj krídiel. To sa môže negatívne prejaviť na funkčnosti a tesniacich schopnostiach okien. V takom prípade už nemusí pomôcť ani nastavenie kovania. Plastové okná sú tak prakticky znehodnotené.

okno-detail

Profily pre výrobu plastových okien sú podľa normy radené do kategórií podľa hrúbky plastu na pohľadových stenách profilu. Plastové okná sa vyrábajú zváraním plastových profilov, pokiaľ sú okná vyrobené z profilov triedy B či dokonca horších, môžu byť okná náchylnejšie k praskaniu v rohových zvaroch. Zamerať sa na kvalitu plastového profilu je veľmi vhodné opäť pokiaľ máte okná a dvere väčších rozmerov, prípadne plastové okná vo farebných dekoroch.

Dodávateľovi plastových okien by ste mali dôverovať

Dovnútra profilu plastových okien nevidíte. Dôvera, že dodávateľ dodržal deklarovanú kvalitu plastových okien, je tak na mieste. Prakticky už trvalá ponuka „uhrančivých“ zliav na plastové okná núti výrobcu hľadať úspory, a to sa môže prejaviť aj na kvalite použitých plastových profilov. Ale dôvodov, prečo sa zaujímať o to, kto a kde plastové okná vyrobil, a prečo sa vôbec zaoberať dodávateľom plastových okien je viac.

okna-vekra

Pri nákupe plastových okien očakávame, že by nám mali slúžiť minimálne niekoľko desiatok rokov. Častým argumentom prečo si ľudia plastové okná zadovažujú je fakt, že sú prakticky bezúdržbové. Za slovom prakticky sa skrýva to, že nie je potrebné sa starať o ich povrchovú úpravu, stačí ich umyť a nie je potrebné zaoberať sa po pár rokoch ich natieraním. Ale pokiaľ sa podcení údržba kovania, jeho premazávanie a správne nastavenie, ktoré je dôležité pri všetkých moderných oknách, môže nastať po pár rokoch problém. Úskalie môže predstavovať tiež degradácia gumového tesnenia, prípadne ďalšie poškodenie, kedy je potrebný servis okien. Potom by ste mali vedieť, kam sa môžete obrátiť.

Nepodceňujte servis plastových okien

Príliš nízka cena môže mať aj svoje úskalia, a to nie len pri plastových oknách. Niektorí majitelia bytov, ktorí výber dodávateľa plastových okien v minulosti podcenili a nechali sa zlákať nízkymi cenami, sa často na vlastnej koži presvedčili, že môže byť značne komplikované zistiť, kto ich okná vyrobil, kto im ich teraz opraví, pokiaľ napríklad ich pôvodný dodávateľ už na trhu nepôsobí.

okno-vekra-hnede

Kvalita plastových okien sa skutočne skrýva vo vnútri, a to aké okná sme si kúpili, môžeme zistiť aj po niekoľkých sezónach používania. Preto by sme výber dodávateľa plastových okien nemali podceniť.

Zdroj/foto: oknavekra.sk

  • Kategórie

Podobné články